Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 15.6.2009
Nové výzkumy naznačují, že informace o genetických variantách genů spojených se vznikem zánětlivých střevních onemocnění mohou mít velkou hodnotu v předpovědi vzniku Crohnovy choroby. Studii publikovali nizozemští vědci v dubnovém čísle časopisu Gut.
Jak uvedl vedoucí týmu nizozemských vědců doktor Weersma, bylo zjištěno, že rostoucí počet mutovaných alel není spojen pouze se vznikem Crohnovy choroby, ale také s rizikem jejího závažnějšího průběhu. Zvyšuje se tak například pravděpodobnost fibrostenotické, fistulizující formy v dětském věku, která vyžaduje chirurgickou intervenci.
Celkem vědci z University Medical Center v Groningenu studovali 1600 pacientů s Crohnovou chorobou a 800 s ulcerózní kolitidou. U těchto pacientů byl důkladně zkoumán jejich fenotyp onemocnění. Součástí studie bylo i 1350 kontrolních pacientů.
Výskyt Crohnovy choroby byl potvrzen především u pacientů s výskytem alel NOD2, IBD5, DLG5, ATG16L1 a IL23R. Asociace s těmito alelami byla významně silnější u Crohnovy choroby než u ulcerózní kolitidy.
Pacienti s Crohnovou chorobou měli výrazně více rizikových alel než pacienti z kontrolní skupiny. Navíc se potvrdil předpokládaný trend, že čím více rizikových alel se u pacienta vyskytovalo, tím větší bylo riziko vzniku Crohnovy choroby. U těchto pacientů navíc onemocnění mělo těžší průběh.
Jak dále uvedl doktor Weersma, vzhledem k tomu, že Crohnova choroba je chronické onemocnění s nepředvídatelným průběhem, je důležité, aby lékaři identifikovali pacienty co nejdříve a mohli tak nasadit účinnou léčbu. Navíc by pacienti s touto nemocí, kteří mají ve svém genofondu více rizikových alel, mohli být léčeni včas a agresivněji, naopak pacienti s příznivějším genetickým profilem by mohli být ušetřeni některých nežádoucích účinků spojených s razantní léčbou.
Zdroj:
(kam)
Využití nové metody pro detekci kolorektálního karcinomu
V dubnovém čísle odborného časopisu Gastroenterology vyšel článek amerického autora Rexe popisující studii, která hodnotila schopnost metody zvané narrow-band imaging (NBi) použitelné při kolonoskopii identifikovat biologickou povahu polypů tlustého střeva a určit, které není nutné resekovat. Tato metoda se ukázala jako dostatečně přesná.
Nový koncept kontinentní ileostomie: T-pouch
První kontinentní ileostomie byla popsána Kockem již v r.1969. Jednalo se o vysokoobjemový, nízkotlaký rezervoár s vchlípeným segmentem střeva, který plnil funkci chlopně. Tato metoda umožňovala pacientům vyprázdnění rezervoáru jednoduchým zavedením katétru. Přestože Kockova kontinentní ileostomie je všeobecně akceptována, 15–40 % jedinců vyžaduje chirurgickou revizi.
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 25.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.