Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Riziko vzniku kolorektálního karcinomu u pacientů s ulcerózní kolitidou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 18.4.2016

Riziko vzniku kolorektálního karcinomu u pacientů s ulcerózní kolitidou

Pacienti s ulcerózní kolitidou (UC) mají vyšší riziko rozvoje kolorektálního karcinomu (CRC). Autoři z dánské Kodaně provedli metaanalýzu studií zkoumajících výskyt CRC u pacientů s UC a pokusili se určit sílu tohoto vztahu.

Autoři prohledali databáze Medline, Embase, Cochrane a CINAHL. Na základě přísných inkluzních a exkluzních kritérií poté do své analýzy zařadili 8 studií. Z dat získaných z jednotlivých prací autoři následně stanovili poolovanou standardizovanou míru incidence (SIR) CRC u pacientů s UC, zároveň se pokusili odhalit i vliv velikosti studie, doby sledování, procenta pacientů s proktitidou a kolektomií na riziko vzniku CRC.

Během 14letého následného sledování byl CRC diagnostikován průměrně u 1,6 % pacientů s UC. SIR se v jednotlivých studiích pohybovala mezi 1,05 a 3,1. Poolovaná SIR pak činila 2,4 (95% CI 2,1−2,7). Větší riziko bylo zjištěno u mužů s UC (SIR 2,6; 95% CI 2,2−3,0) než u žen (SIR 1,9; 95% CI 1,5−2,3). Rizikovými faktory pro CRC byly zároveň i nízký věk v době diagnózy (SIR 8,6; 95% CI 3,8−19,5; ačkoli v tomto případě autoři nemohli vyloučit chybu malých čísel) a extenzivní kolitida (SIR 4,8; 95% CI 3,9−5,9).

V zařazených studiích UC zvyšovala riziko CRC zhruba 2,4násobně. Riziko bylo vyšší u mužů, u nemocných, u nichž byla UC diagnostikována v nižším věku, a u pacientů s extenzivní kolitidou.

(epa)

Zdroj: Jess T., Rungoe C., Peyrin-Biroulet L. Risk of colorectal cancer in patients with ulcerative colitis: a meta-analysis of population-based cohort studies. Clin Gastroenterol Hepatol 2012 Jun; 10 (6): 639−645; doi: 10.1016/j.cgh.2012.01.010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mesalazin v léčbě ulcerózní kolitidy − podávání v jedné denní dávce zvyšuje adherenci k léčbě

Mesalazin (kyselina 5-aminosalicylová) je dle konsenzu Evropské organizace pro střevní záněty (ECCO − European Crohn’s and Colitis Organisation) základem léčby aktivní − zejména lehké a středně těžké − ulcerózní kolitidy a lékem první volby pro udržení remise u tohoto onemocnění.

Užívání mesalazinu jednou denně zlepšuje adherenci pacientů k léčbě

Idiopatické střevní záněty (IBD) jsou příkladem onemocnění, která významně omezují kvalitu života postižených. Vzhledem k chronickému charakteru těchto onemocnění je pro pacienty velkou výzvou dlouhodobě udržet dostatečnou adherenci k léčbě.

Léčba ulcerózní kolitidy granulemi s prodlouženým uvolňováním mesalazinu

Ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida) je chronické zánětlivé onemocnění střevní sliznice, které se obvykle omezuje na tlusté střevo. Základem léčby ulcerózní kolitidy jsou aminosalicyláty (sulfasalazin, mesalazin), pro různý rozsah postižení jsou dostupné různé lékové formy.Všechny novinky