Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 6.6.2016
Požití projímavých očistných roztoků je vedle diety a pitného režimu zásadní součástí přípravy pacienta na kolonoskopii. V současné době jsou používány především tyto látky:
Metaanalýza z května 2016 se zabývala srovnáním prvních dvou postupů (látek). Výsledky všech 25 zahrnutých studií byly společně vyhodnoceny s důrazem na následující kritéria:
Nebyl pozorován statisticky významný rozdíl v čistotě střeva při užití jednotlivých přístupů. Ani záchyt polypů/adenomů, což je hlavní indikátor kvality kolonoskopie, se u obou skupin pacientů statisticky významně nelišil. Naopak významně větší procento pacientů bylo schopno dokončit přípravu kombinací pikosulfát sodný / magnezium-citrát (Picoprep) a rovněž jejich ochota případně opakovat znovu stejnou proceduru byla významně větší. Konečně i výskyt nežádoucích událostí byl nižší ve skupině pacientů s kombinovaným preparátem.
Metaanalýza prokázala, že relativně nová kombinace projímadel pikosulfát sodný / magnezium-citrát (Picoprep) čistí střevo obdobně efektivně jako již déle používaný makrogol. Vyšší spokojenost pacientů s tímto přístupem je pravděpodobně spojena s příjemnější chutí nového preparátu a s jeho výrazně menším objemem. Zatímco při přípravě makrogolem je třeba vypít 4 litry roztoku, u Picoprepu postačí 2× 150 ml, zbytek pitného režimu je hrazen vodou či jinými průhlednými tekutinami.
(luko)
Zdroje:
Účinnost a tolerance nízkoobjemové přípravy na kolonoskopii
Kolonoskopie je běžným screeningovým vyšetřením, které umožňuje zachytit kolorektální karcinom v časné fázi nebo teprve ve stadiu prekancerózy. Předpokladem úspěšného vyšetření je dobrá příprava střeva, tedy jeho úplné vyprázdnění, protože jakékoliv zbytky potravy zhoršují přehlednost sliznice.
Mají pacienti léčení perorálním mesalazinem větší šanci na zlepšení, pokud přidáme i mesalazin ve formě klyzmatu? Studie PINCE ukázala, že ano. Nyní se výzkumníci zabývali jednotlivými aspekty tohoto zlepšení podrobněji.
PENTASA® v léčbě ulcerózní kolitidy – otázky a odpovědi z evidence-based medicíny
prim. MUDr. Luděk Hrdlička, oddělení gastroenterologie, Poliklinika Budějovická - Medicon a.s. odpovídá na otázky v léčbě ulcerózní kolitidy.
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 20.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.