Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Primární sklerozující cholangitida u pacientů s nespecifickými střevními záněty

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 11.6.2016

Primární sklerozující cholangitida u pacientů s nespecifickými střevními záněty

Primární sklerozující cholangitida (PSC) je chronické progresivní onemocnění jater, které se často vyskytuje ve spojení s nespecifickými střevními záněty (IBD). Autoři předkládané metaanalýzy z italského Milána se ve své práci zaměřili na spojitost mezi oběma chorobami a vhodné terapeutické přístupy k nim.

Nejprve v databázi PubMed na základě klíčových slov primární sklerozující cholangitida, nespecifické střední záněty, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, diagnóza, terapie, následné sledování a epidemiologie vyhledali anglicky psané práce publikované mezi lety 2000 a 2015. Poznatky z těchto publikací následně shrnuli ve své práci.

PSC je nejčastěji diagnostikována na základě klinického obrazu, ukazatelů jaterních funkcí a následně provedeného histologického vyšetření. Léčba PSC asociované s IBD se neliší od terapie izolované PSC a zahrnuje podávání kyseliny ursodeoxycholové a imunosupresiv. Tato léčba bohužel nezlepšuje přežívání pacientů, i když kyselina ursodeoxycholová v malých dávkách může působit chemoprotektivně proti vzniku kolorektálního karcinomu (CRC). Jediným kurativním postupem je u PSC transplantace jater, u níž přežití po 5 letech dosahuje 85 % a po 10 letech 70 %. Bohužel i transplantace s sebou nese riziko rekurence PSC a zhoršení IBD.

Kombinace PSC a IBD představuje celosvětově velký zdravotní problém, zvláště pro zvýšené riziko malignity u takto postižených, a to včetně CRC. V rámci sledování je doporučováno provedení kolonoskopie celoživotně každý rok, ačkoli přesný časový interval stále není zcela jasný. Je třeba provést další studie, aby se ozřejmilo, zda je každoroční provádění kolonoskopie nákladově efektivní, zvláště u mladších pacientů. Zároveň je nutné hledat nové léčebné možnosti, které by zmenšily riziko progrese onemocnění a zabránily vzniku CRC.

(epa)

Zdroj: Rossi R. E., Conte D., Massironi S. Primary sclerosing cholangitis associated with inflammatory bowel disease: an update. Eur J Gastroenterol Hepatol 2015 Dec 3 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rizikové faktory nespecifických střevních zánětů (IBD)

Stoupající incidence nespecifických střevních zánětů (IBD) ukazuje na možnou interakci životního prostředí a našich genů. Australští autoři provedli studii rizikových faktorů souvisejících s IBD u dvou různých skupin obyvatel Austrálie (běloši a migranti z oblasti Blízkého východu) a zjistili, že se skutečně poměrně dost liší. Výsledky ukazují na dynamickou souhru podmíněných faktorů a okolního světa.

Příprava před kolonoskopií: kombinace pikosulfát sodný / magnezium-citrát je srovnatelně účinná s makrogolem při lepší tolerabilitě a adherenci

Nová metaanalýza z května 2016 souhrnně vyhodnotila 25 studií porovnávajících efektivitu těchto dvou látek. Kromě čistoty střeva byla dokumentována i spokojenost pacientů.

Účinnost a tolerance nízkoobjemové přípravy na kolonoskopii

Kolonoskopie je běžným screeningovým vyšetřením, které umožňuje zachytit kolorektální karcinom v časné fázi nebo teprve ve stadiu prekancerózy. Předpokladem úspěšného vyšetření je dobrá příprava střeva, tedy jeho úplné vyprázdnění, protože jakékoliv zbytky potravy zhoršují přehlednost sliznice.Všechny novinky