Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Perorální mesalazin v dávce 4 g denně v léčbě středně aktivní ulcerózní kolitidy

Specializace: gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 1.12.2016

Perorální mesalazin v dávce 4 g denně v léčbě středně aktivní ulcerózní kolitidy

Perorální mesalazin představuje efektivní možnost léčby aktivní ulcerózní kolitidy (UC). Následující studie japonských autorů u vybraných pacientů s aktivní UC porovnává účinnost a bezpečnost mesalazinu v dávce 4 g denně oproti 2,25 g za den.

Metodika studie

Jednalo se o multicentrickou randomizovanou dvojitě zaslepenou studii s paralelními skupinami, která probíhala ve 39 japonských zdravotnických zařízeních. Celkem se jí účastnilo 123 pacientů se středně aktivní UC, kteří během ní byli po dobu 8 týdnů léčeni buď mesalazinem v dávce 4 g za den (podaných ve 2 denních dávkách), nebo 2,25 g za den (rozdělených do 3 denních dávek).

Primárním cílem byla změna ve skóre UC-DAI (Ulcerative Colitis Disease Activity Index) po 8 týdnech léčby. Sekundárními cíli byly zlepšení všech subskóre UC-DAI, míra dosažení remise a míra účinnosti mesalazinu. Bezpečnost léčby byla sledována pomocí výsledků laboratorních vyšetření, hodnocení životních funkcí, subjektivních potíží a objektivních nálezů.

Výsledky

Pacienti užívající 4 g mesalazinu za den dosáhli signifikantně většího zlepšení skóre UC-DAI oproti těm, kteří užívali 2,25 g za den (–3,0 [95% CI –3,8 až –2,3] vs. –0,8 [95% CI –1,8 až 0,1]). Dosažené zlepšení bylo u skupiny léčené 4 g mesalazinu větší i ve všech subskóre UC-DAI. Míra remise dosahovala 22,0 % ve skupině léčené dávkou 4 g denně a 15,3 % ve skupině s dávkou 2,25 g mesalazinu denně. Míra účinnosti byla signifikantně vyšší u dávky 4 g (76,3 %) oproti dávce 2,25 g denně (45,8 %; p = 0,001). Mezi oběma skupinami nebyl zjištěn žádný rozdíl ve výskytu nežádoucích příhod a reakcí.

Závěr

Dávka mesalazinu 4 g za den byla u pacientů se středně aktivní UC signifikantně lepší než dávka 2,25 g za den, co se týče zlepšení skóre UC-DAI. Bezpečnostní profil byl u obou dávek podobný.

(epa)

Zdroj: Hiwatashi N., Suzuki Y., Mitsuyama K. et al. Clinical trial: effects of an oral preparation of mesalazine at 4 g/day on moderately active ulcerative colitis: a phase III parallel-dosing study. J Gastroenterol 2011; 46: 46–56, doi: 10.1007/s00535-010-0308-3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv nízké hladiny imunoglobulinů třídy G na průběh onemocnění u pacientů s nespecifickými střevními záněty

Nespecifické střevní záněty (IBD − inflammatory bowel diseases) jsou považovány za imunitně zprostředkovaná onemocnění, na jejichž patogenezi se podílí dysregulace ve vrozené i adaptivní imunitě. Sekundárně se u pacientů s IBD může objevit i deficit imunoglobulinů, jeho vliv na průběh onemocnění ale není jasný.

Ekonomické aspekty léčby ulcerózní kolitidy mesalazinem v Nizozemsku

Ulcerózní kolitida (UC) je chronické zánětlivé onemocnění rekta a tlustého střeva, které je charakterizováno střídáním period remise s epizodami relapsů. Nizozemští autoři se ve své práci zabývají přínosem léčby mesalazinem ve vztahu k její ceně – během akutního vzplanutí UC hodnotili přidání topické formy mesalazinu k jeho perorálnímu podávání a během remise pak porovnávali dávkování 1× denně a 2× denně p. o.

Mesalazin v lékové formě s prodlouženým uvolňováním

Farmakokinetikou mesalazinu v lékové formě s prodlouženým uvolňováním a porovnáním s jinými přípravky se zabývala přehledová práce publikovaná v časopisu Clinical Pharmacokinetics. Ukázala, že hlavní výhodou mesalazinu v lékové formě s prodlouženým uvolováním je zabránění jeho rychlému vstřebání, které by vedlo k vysokým plazmatickým koncentracím a nefrotoxicitě. Zároveň tato léková forma zajišťuje dosažení vyrovnaných koncentrací látky ve sliznici.Všechny novinky