Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Nespecifické střevní záněty a těhotenství

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 17.8.2015

Nespecifické střevní záněty a těhotenství

Existující data o vlivu nespecifických střevních zánětů (inflammatory bowel diseases – IBD) na průběh těhotenství jsou nekonzistentní. Autoři studie publikované v PLoS One se proto rozhodli prozkoumat vztah mezi IBD a medikací užívanou v jeho léčbě a průběhem těhotenství, výskytem potratů, preeklampsie a předčasných porodů, hodnoty Apgar skóre a vrozených abnormalit.

Jednalo se o kohortovou studii více než 85 000 žen z Danish National Birth Kohort, které byly těhotné mezi lety 1996 a 2002 a byly u nich dostupné požadované informace o IBD, léčbě (systémové nebo lokální kortikoidy, 5-aminosalicyláty), průběhu těhotenství a možných ovlivňujících faktorech.

IBD bylo signifikantně často spojeno s těžkou preeklampsií, předčasnou rupturou plodových obalů a indukovaným předčasným porodem u žen užívajících během těhotenství systémové kortikoidy (hazard ratio [HR] > 7). Významná byla i asociace mezi IBD a předčasnou rupturou plodových obalů u žen užívajících lokální kortikoidy (HR 3,30, 95% CI 1,33–8,20) a mezi IBD a medikamentózně indukovaným předčasným porodem (HR 1,91, 95% CI 0,99–3,68) u žen bez léčby základního onemocnění. IBD bylo navíc spojeno s nízkým Apgar skóre v 5. minutě u novorozenců narozených v termínu (risk ratio [RR] 2,19, 95% CI 1,03–4,66). Crohnova choroba byla asociována s vyšším výskytem významných vrozených vad (RR 1,85, 95% CI 1,06–3,21), u ulcerózní kolitidy toto prokázáno nebylo. Žádné dítě s vrozenými vývojovými vadami narozené ženám s IBD nebylo intrauterinně vystaveno systémovým kortikoidům.

Ženy s IBD mají vyšší riziko těžké preeklampsie, medikamentózně vyvolaného předčasného porodu a předčasné ruptury plodových obalů. Častěji se u nich rovněž rodí děti s nízkým Apgar skóre a vrozenými vývojovými vadami. Tato asociace může být vysvětlena závažností choroby jen částečně.

(epa)

Zdroj: Boyd H. A., Basit S., Harpsøe M. C., Wohlfahrt J., Jess T. Inflammatory Bowel Disease and Risk of Adverse Pregnancy Outcomes. PLoS One. 2015 Jun 17; 10 (6): e0129567; doi: 10.1371/journal.pone.0129567. eCollection 2015.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Faktory ovlivňující patogenezi nespecifických střevních zánětů

Nespecifické střevní záněty (IBD), jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, se vyznačují chronickým průběhem s opakujícími se relapsy. Celosvětovým problémem je jejich rostoucí incidence. Odborníci předpokládají, že IBD jsou výsledkem vystupňované imunitní odpovědi na přítomnost mikrobů ve střevě u vnímavých jedinců.

Úloha cytokinů u nespecifických střevních zánětů

Prozánětlivé cytokiny (IL-1, IL-6, IL-8, IL-12, TNF-α) mohou u nespecifických střevních zánětů (IBD) způsobit zhoršení zánětu vedoucí až poškození tkáně. Blokáda jejich působení pomocí biologických léčiv přináší zlepšení, ovšem někteří pacienti na tuto léčbu nereagují nebo se u nich efekt léčby postupně oslabuje. V těchto případech je proto třeba zvolit takovou terapii, která bude účinnější a bude mít dlouhodobější účinek.

Fekální hladiny kalprotektinu u dětí jsou těsněji asociovány s histologickými než s endoskopickými nálezy

Studie českých autorů ukázala spolehlivost testu pro stanovení fekálních hladin kalprotektinu při výběru pacientů, u nichž je vhodné pro potvrzení diagnózy střevního zánětlivého onemocnění provést invazivní endoskopické vyšetření.Všechny novinky