Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Nespecifické střevní záněty a jejich vztah k fertilitě u žen a mužů

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 19.8.2013

Nespecifické střevní záněty a jejich vztah k fertilitě u žen a mužů

Skupina onemocnění označovaná jako nespecifické střevní záněty (IBD) postihuje pacienty obou pohlaví. Zpravidla svým průběhem zasahují i do reprodukčního období.

Ukazuje se, že u žen s ulcerózní kolitidou (UC) nedochází k relevantnímu poklesu fertility. Naopak u žen s aktivní Crohnovou nemocí (CD) závisí tento pokles na lokalizaci zánětu. Nejvýznamnější je při postižení kolon a terminálního ilea. Aktivní zánět v této lokalizaci totiž může vést z důvodu jejich anatomické polohy k zajizvení vejcovodů a ovarií. Snížené libido, deprese po proktokolektomii a dyspareunie u žen s perianálním postižením také nemalým dílem přispívají k poklesu fertility.

Chirurgická terapie a její vliv na fertilitu

Ženy, u kterých je nutná ileo-pouch-anální anastomóza (IPAA), jsou ohroženy adhezemi a jizvením v oblasti vejcovodů. Proktokolektomie u mužů může vést k impotenci nebo k problémům s ejakulací. Publikované studie u žen s UC ukazují, že po provedení IPAA dochází k významnému poklesu plodnosti.

Farmakoterapie a fertilita

Bylo prokázáno, že terapie metotrexátem působí u mužů oligospermii. Stejně působí i sulfasalazin, který navíc způsobuje sníženou motilitu a dysmorfii spermií. Tyto změny jsou reverzibilní, přičemž návrat k normálnímu stavu nastává do 3 měsíců po vysazení terapie. Pacientům je tudíž doporučováno přejít 3 měsíce před plánovanou koncepcí na terapii mesalazinem, který oligospermii nezpůsobuje. U žen s aktivní nemocí nebo s vysokými dávkami kortikosteroidů se často objevují anovulační cykly nebo sekundární amenorea.

Míra postižení fertility u pacientů s IBD v produktivním věku je velice důležitým, avšak často opomíjeným faktorem kvality života.

(ami)

Zdroje: Mamula P. et al. Pediatric Infammatory Bowel Disease – vydáno Springer 2013. Kapitola: Inflammatory Bowel Disease in Pregnancy autora Kane S. (pp: 515–525); Peppercorn MA. Fertility, pregnancy, and nursing in inflammatory bowel disease. 2013 UpToDate (www.uptodate.com)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Systematické srovnání účinnosti a bezpečnosti různých forem mesalazinu v terapii ulcerózní kolitidy

Mesalazin (kyselina 5-aminosalicylová) je lékem první volby u mírné až středně těžké ulcerózní kolitidy (UC).

Nový protokol podávání enterální výživy u dětských pacientů s Crohnovou nemocí

Enterální výživa (EV) je považována za efektivní terapeutickou modalitu navození remise u dětí s Crohnovou nemocí (CD). Standardní protokol podávání EV vyžaduje k navození remise hrazení 100 % kalorické potřeby.

Nová definice remise Crohnovy nemoci

Hodnocení aktivity Crohnovy nemoci (CD) pouze na základě klinických příznaků může vést při rozhodování o další léčbě ke vzniku komplikací či chyb.Všechny novinky