Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Nenáročné fyzické cvičení zlepšuje kvalitu života pacientů s Crohnovou chorobou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 6.4.2009

Nenáročné fyzické cvičení zlepšuje kvalitu života pacientů s Crohnovou chorobou

Prospěšnost fyzicky nenáročné tělesné aktivity u zánětlivých onemocnění je často vzhledem k absenci relevantních klinických studií zpochybňována. Cílem tohoto výzkumu bylo zhodnocení vlivu nenáročné chůze na kvalitu života u pacientů se střevním autoimunitním onemocněním – Crohnovou chorobou.

Prospektivní multicentrická studie zahrnovala pacienty z Kanady, Spojených států a Velké Británie. Všichni pacienti byli pouze ambulantně ošetřováni. Celkem třicet dva pacientů, rozdělených do cvičící a kontrolní (necvičící) skupiny, splňovalo následující kritéria:

  • Jejich autoimunitní onemocnění bylo ve stadiu remise nebo pouze mírné aktivity.
  • Neměli ve zvyku provozovat náročnější fyzickou aktivitu častěji než dvakrát týdně.
  • Neočekávala se změna látky či dávkování farmakoterapie.
  • U pacientů nebyla pozitivní anamnéza kardiovaskulárního onemocnění.
Studii dokončilo všech třicet dva pacientů. Nenáročná chůze byla definována jako chůze trvající minimálně 30 minut a opakující se alespoň třikrát týdně. Jako výstup pro hodnocení kvality života byly použity následující dotazníky: Inflammatory Bowel Disease Questionnaire, Inflammatory Bowel Disease Stress Index a Harvey-Bradshaw Simple Index. Měření byla prováděna v měsíčních intervalech od zahájení intervence.

Pacienti ve skupině provozující nenáročné fyzické cvičení vykazovali signifikantně vyšší kvalitu života ve všech třech měřeních (p < 0,05). Intervence navíc neprokázala žádný nežádoucí vliv na aktivitu choroby. Závěr studie tedy poukazuje na přínos nenáročné chůze u pacientů trpících Crohnovou chorobou a vyvrací obavy z případného zhoršení příznaků nemoci touto fyzickou námahou.

Zdroj:

  • NG V, a spol. Clin J Sport Med 2007(Sep);17(5):384–388.
(dre)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Role mesalazinu v prevenci rekurence divertikulitidy a v terapii divertikulární nemoci.

Terapie mesalazinem v italské studii vyznívá stejně efektivní v porovnání s lokálními ATB v prevenci rekurence divertikulitidy. Mesalazin je výrazně efektivnější v terapii symptomů divertikulární nemoci. Výhodou medikace mesalazinem v této indikaci jsou jeho minimální nežádoucí účinky.

Pentasa v terapii divertikulární nemoci – kazuistika

Paní M.S. je 65 letá pacientka, která již několik let trpí bolestmi břicha, střídáním zácpy a průjmů, nadýmáním a dalšími obtížemi charakteru dyspepsie „dolního typu“. V její lékařské dokumentaci se nakonec objevila diagnóza dráždivý tračník. Pacientka dostala deflatulencia a několik typů anxiolytik a spasmolytik...

Akutní divertikulitida je častější u mladších obézních pacientů

Na základě dřívějších zkušeností byl v současné době zaznamenán nárůst výskytu akutní divertikulitidy u obézních pacientů mladších 50 let. V rámci diferenciální diagnostiky bolesti břicha není u mladých pacientů na akutní divertikulitidu pomýšleno, což se má v rámci gastroenterologie a radiologie brzy změnit.Všechny novinky