Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Možné klinické prediktory endoskopické remise u střevních zánětlivých onemocnění

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 24.4.2015

Možné klinické prediktory endoskopické remise u střevních zánětlivých onemocnění

V současném terapeutickém přístupu je u nemocných se zánětlivým onemocněním střev (IBD) preferováno jako terapeutický cíl slizniční hojení před klinickou remisí. Nicméně je pravda, že kolonoskopie je náročné vyšetření, které není vhodné pro pravidelný monitoring onemocnění. Na druhou stranu nemusí rutinní klinické vyšetření odpovídat endoskopické aktivitě nemoci. Autoři předkládané studie se ptají, zda mohou nějaké klinicky a biochemicky sledovatelné faktory predikovat závažnost nemoci a zda mohou být využity v klinické praxi s cílem snížit nutnost pravidelného provádění endoskopie.

Do studie byli zařazeni pacienti se známým či možným IBD, kteří měli podstoupit kolonoskopii. Klinická aktivita nemoci byla hodnocena dle Harveyova–Bradshawova indexu pro Crohnovu chorobu či jednoduchým klinickým indexem aktivity kolitidy u ulcerózní kolitidy. Endoskopická aktivita byla posouzena dle jednoduchého endoskopického skóre u nemocných s Crohnovou chorobou či modifikovaným skóre Baron u ulcerózní kolitidy.

Harveyův–Bradshawův index nebyl schopen odlišit aktivní a inaktivní Crohnovu chorobu. Citlivost, specificita a pozitivní či negativní prediktivní hodnota indexu aktivity kolitidy detekovat endoskopicky aktivní onemocnění byly v daném pořadí 43 %, 96 %, 94 % a 51 %. Jakékoliv zvýšení C-reaktivního proteinu či fekálního kalprotektinu bylo prediktivní pro aktivní slizniční onemocnění, nicméně nebylo možné stanovit dolní práh hodnot, které by již svědčily pro remisi.

Tato studie tedy ukázala jen to, že C-reaktivní protein a fekální kalprotektin jsou užitečné nástroje pro identifikaci endoskopicky aktivní IBD, nicméně ani normální výsledky nemohou potvrdit endoskopickou remisi.

(eza)

Zdroj: Falvey J. D. et al. Disease Activity Assessment in IBD: Clinical Indices and Biomarkers Fail to Predict Endoscopic Remission. Inflamm Bowel Dis. – publikováno online 3. března 2015; doi: 10.1097/MIB.0000000000000341

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hladiny CRP a CRP genotypizace u dětských pacientů s nespecifickými střevními záněty – vliv na fenotyp onemocnění, průběh nemoci a odpověď na léčbu

C-reaktivní protein (CRP) je reaktant akutní fáze. Dětští pacienti s nespecifickými střevními záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) se od dospělých pacientů liší fenotypem onemocnění, zánětlivým profilem i odpovědí na léčbu.

Nespokojenost s obrazem vlastního těla u pacientů s nespecifickými střevními záněty

Obraz vlastního těla je představa člověka o jeho fyzickém vzhledu a funkci jeho těla. Negativní vnímání vlastního těla přitom může vést k psychosociálním abnormitám. Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) provází řada příznaků, které u pacientů vedou ke zhoršení vnímání vlastního těla. Tomuto problému se ale zatím žádná studie podrobněji nevěnovala.

Ztráta vlasů u pacientů s IBD

Ztráta a vypadávání vlasů bývá v současnosti stále častěji diskutovaným a relativně obtížně ovlivnitelným problémem. Lékaři z texaského Baylor College of Medicine se pokusili zjistit, jak častý je tento jev u pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD), a popsat faktory s ním spojené.Všechny novinky