Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Metaanalýza léčebných výsledků při užívání mesalazinu v jedné nebo více denních dávkách u pacientů s ulcerózní kolitidou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 8.7.2016

Metaanalýza léčebných výsledků při užívání mesalazinu v jedné nebo více denních dávkách u pacientů s ulcerózní kolitidou

Autoři ve své práci publikované v Journal of Digestive Diseases systematicky hodnotili účinnost a bezpečnost mesalazinu podávaného u ulcerózní kolitidy jedenkrát denně ve srovnání s podáváním vícekrát za den.

Metodika analýzy

Do srovnání byly zahrnuty pouze randomizované kontrolované studie publikované do července 2011. Podíl remisí a relapsů byl hodnocen u populace s léčebným záměrem (ITT − intention to treat) a u populace s dodržením protokolu (PP − per protocol). Sledováno bylo sdružené relativní riziko (RR) s 95% intervalem spolehlivosti (CI). Celkem bylo hodnoceno 10 randomizovaných kontrolovaných studií, autoři měli k dispozici u 9 studií plné znění a u jedné studie pouze abstrakt.

Výsledky

Podávání mesalazinu 1× denně bylo v udržení klinické remise u populace ITT stejně účinné jako podávání vícekrát denně (RR = 1,00; 95% CI 0,89−1,12). U aktivní ulcerózní kolitidy bylo dosaženo významně většího přínosu při podávání 1× denně než při více denních dávkách (RR = 0,80; 95% CI 0,64−0,99). Celkový výskyt nežádoucích účinků byl u pacientů v remisi podobný při užívání 1× i vícekrát denně (RR = 1,06; 95% CI 0,93−1,20). Compliance pacientů byla mírně lepší při podávání 1× denně (RR = 0,92; 95% CI 0,82−1,03).

Závěr

Mesalazin podávaný 1× denně je v udržení remise ulcerózní kolitidy stejně účinný a má srovnatelný bezpečnostní profil jako režimy s více denními dávkami, v navození remise u aktivní ulcerózní kolitidy je dokonce účinnější.

(epa)

Zdroj: Tong J. L., Huang M. L., Xu X. T. et al. Once-daily versus multiple-daily mesalamine for patients with ulcerative colitis: a meta-analysis. J Dig Dis 2012 Apr; 13 (4): 200−207, doi: 10.1111/j.1751-2980.2012.00576.x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Primární sklerozující cholangitida u pacientů s nespecifickými střevními záněty

Primární sklerozující cholangitida (PSC) je chronické progresivní onemocnění jater, které se často vyskytuje ve spojení s nespecifickými střevními záněty (IBD). Autoři předkládané metaanalýzy z italského Milána se ve své práci zaměřili na spojitost mezi oběma chorobami a vhodné terapeutické přístupy k nim.

Rizikové faktory nespecifických střevních zánětů (IBD)

Stoupající incidence nespecifických střevních zánětů (IBD) ukazuje na možnou interakci životního prostředí a našich genů. Australští autoři provedli studii rizikových faktorů souvisejících s IBD u dvou různých skupin obyvatel Austrálie (běloši a migranti z oblasti Blízkého východu) a zjistili, že se skutečně poměrně dost liší. Výsledky ukazují na dynamickou souhru podmíněných faktorů a okolního světa.

Příprava před kolonoskopií: kombinace pikosulfát sodný / magnezium-citrát je srovnatelně účinná s makrogolem při lepší tolerabilitě a adherenci

Nová metaanalýza z května 2016 souhrnně vyhodnotila 25 studií porovnávajících efektivitu těchto dvou látek. Kromě čistoty střeva byla dokumentována i spokojenost pacientů.Všechny novinky