Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Mesalamin s prodlouženým uvolňováním u dětí s ulcerózní kolitidou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 21.9.2015

Mesalamin s prodlouženým uvolňováním u dětí s ulcerózní kolitidou

Cílem randomizované dvojitě zaslepené kontrolované studie mezinárodního týmu odborníků bylo zhodnotit bezpečnost a účinnost nízkých a vysokých dávek perorálně podávaného mesalaminu s prodlouženým uvolňováním u dětí s ulcerózní kolitidou.

Účastníci studie byli ve věku od 5 do 17 let, jejich skóre Pediatric Ulcerative Colitis Activity Index (PUCAI) bylo ≥ 10 a ≤ 55 a Mayo skóre ≥ 1. Dávky mesalaminu byly stanoveny podle tělesné váhy, podáván byl mesalamin s prodlouženým uvolňováním, a to v dávce buď nízké (27–71 mg/g/den), nebo vysoké (53–118 mg/g/den) po dobu 6 týdnů. Primárním sledovaným parametrem byl úspěch léčby, který byl definován jako dosažení remise (PUCAI skóre < 10) nebo alespoň částečná odpověď na léčbu (PUCAI skóre ≥ 10 s poklesem oproti vstupní hodnotě o ≥ 20 bodů). Sekundárními sledovanými parametry bylo Mayo skóre a globální ukazatele změny aktivity onemocnění.

Hodnoceno bylo 81 pacientů, zlepšení PUCAI skóre bylo dosaženo u 23 ze 41 (56 %) pacientů ve skupině s nízkou dávkou mesalaminu a u 22 ze 40 (55 %) pacientů ve skupině s vysokými dávkami mesalaminu (p = 0,924). Mayo skóre a další ukazatele účinnosti léčby se mezi skupinami nelišily. Výsledky i nežádoucí účinky léčby byly konzistentní s předchozími daty.

Nízké i vysoké dávky mesalaminu s prodlouženým uvolňováním byly stejně efektivní v krátkodobé léčbě mírné až středně těžké ulcerózní kolitidy u dětí, zlepšení dosáhlo až 56 % léčených pacientů. Nebyly nalezeny důkazy pro doporučení konkrétní dávky.

(epa)

Zdroj: Winter H. S., Krzeski P., Heyman M. B., et al. High- and low-dose oral delayed-release mesalamine in children with mild-to-moderately active ulcerative colitis. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014 Dec; 59 (6): 767–72; doi: 10.1097/MPG.0000000000000530.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Psychologické charakteristiky pacientů s nespecifickými střevními záněty během prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) jsou spojeny se sníženou kvalitou fyzických i psychických stránek života. Prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy je pro pacienty velmi důležitých, protože se učí žít s novou nemocí.

Prevalence virů Epsteina a Barrové, cytomegaloviru a polyomavirů u dětí s nespecifickými střevními záněty

U dětských pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD) jsou nízký věk a léčba thiopuriny rizikovými faktory pro lymfoproliferativní onemocnění. Určitý vliv na rozvoj těchto onemocnění mohou mít i infekce některými viry – virem Epsteina a Barrové (EBV), lidským cytomegalovirem (CMV) či polyomaviry (BKV, JCV). Cílem studie autorů z ČR bylo zhodnotit prevalenci séropozitivity EBV, CMV, BKV a JCV mezi dětmi a adolescenty s IBD a zjistit vliv různých terapeutických režimů na séropozitivitu a virovou nálož těchto virů.

Nespecifické střevní záněty a těhotenství

Existující data o vlivu nespecifických střevních zánětů (inflammatory bowel diseases – IBD) na průběh těhotenství jsou nekonzistentní. Autoři studie publikované v PLoS One se proto rozhodli prozkoumat vztah mezi IBD a medikací užívanou v jeho léčbě a průběhem těhotenství, výskytem potratů, preeklampsie a předčasných porodů, hodnoty Apgar skóre a vrozených abnormalit.Všechny novinky