Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Korelace mezi sérovými hladinami serotoninu a endoskopickým skóre zánětu u pacientů s ileálním pouchem

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 22.4.2013

Korelace mezi sérovými hladinami serotoninu a endoskopickým skóre zánětu u pacientů s ileálním pouchem

Zánětlivé a funkční komplikace nebývají u pacientů s IBD po provedení restorativní proktokolektomie s vytvořením ileo-pouch-anální anastomózy (IPAA) vzácným nálezem. Patogeneze těchto komplikací zůstává nejasná, přičemž se zde setkáváme s jistou diskrepancí mezi klinickými symptomy a objektivním endoskopickým nálezem. Zatímco v minulosti bylo prokázáno, že hladiny serotoninu jsou spojeny se syndromem dráždivého tračníku, jejich spojitost s malfunkcí ileálního pouche nebyla donedávna předmětem žádné studie. Američtí gastroenterologové však v posledním vydání Journal of Crohn’s and Colitis prezentují výsledky práce, která hledala spojitost mezi hladinou serotoninu, klinickými symptomy a endoskopickým zánětlivým nálezem u pacientů s IPAA.

Od ledna 2009 do května 2009 bylo do zmiňované studie prospektivně zařazeno celkem 185 po sobě následujících pacientů s IPAA. Pacienti byli rozděleni do čtyř skupin, a to na ty s normálně fungujícím pouchem, dále na ty se syndromem dráždivého pouche (IPS), ty se zánětlivými komplikacemi (Crohnova nemoc, akutní a chronická pouchitida, "cuffitida") a na skupinu s chirurgickými komplikacemi. U všech pak byla stanovena sérová hladina serotoninu a hodnocena korelace mezi klinickými symptomy a endoskopickým skóre zánětu.

Hodnoceny byly demografické i klinické proměnné, včetně věku, pohlaví, anamnézy kouření, trvání nemoci, stáří pouche a typu pouche. Následná analýza prokázala, že sérové hladiny serotoninu byly srovnatelné pro všechny čtyři skupiny, a to konkrétně: 94,0 ng/ml pro skupinu s normálním pouchem, 89,2 ng/ml pro dráždivý pouch, 90,3 ng/ml pro zánětlivé a 77,9 ng/ml pro chirurgické komplikace (p = 0,91). Ve skupině se zánětlivými komplikacemi pak byla zaznamenána signifikantní spojitost mezi sérovými hladinami serotoninu a endoskopickým subskóre (OR 1,9, 95% CI: 1,2–2,9, p < 0,05) a celkovým skóre (OR 1,8; 95% CI: 1,2–2,8, p < 0,05) Pouchitis Disease Activity Index (PDAI).

Zdá se tedy, že u pacientů se zánětlivými komplikacemi korelují sérové hladiny serotoninu s PDAI endoskopickým subskóre pouche a celkovým PDAI skóre, což by podporovalo předpoklad, že se tento hormon může nějakým způsobem podílet na mechanizmu vzniku slizničního zánětu. Tyto nálezy by mohly být přínosné především pro budoucí léčebné strategie u pacientů se zánětem pouche.

(mik)

Zdroj: Wang Y. et al. Correlation between serum serotonin and endoscopy inflammation scores in patients with ileal pouches. J Crohns Colitis. 2013 May 1; 7 (4): e133–42; doi: 10.1016/j.crohns.2012.07.028.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zánětlivá střevní onemocnění u jedinců s primární sklerozující cholangitidou

Spojitost primární sklerozující cholangitidy (PSC) a zánětlivého střevního onemocnění (IBD) je obecně dobře známá a může představovat samostatný fenotyp.

Zvýšené riziko pneumonie u pacientů s IBD

U pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) se můžeme setkat se zvýšeným rizikem vzniku infekčních komplikací.

U pacientů s manifestací IBD ve vyšším věku bývá klinický průběh nemoci mírný

V prestižním medicínském periodiku Gut byly teprve nedávno publikovány výsledky velké francouzské populační kohortové studie. Účastnilo se jí celkem 841 pacientů s IBD, kteří byli v době stanovení diagnózy (1988–2006) starší 60 let.Všechny novinky