Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Klostridiová infekce u dětských pacientů s IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 31.10.2014

Klostridiová infekce u dětských pacientů s IBD

Klostridiová infekce nebývá u dětských pacientů s idiopatickými střevními záněty (IBD) vzácným nálezem. Nakolik však souvisí infekce vyvolaná Clostridium difficile s průběhem onemocnění IBD, se pokusila odpovědět práce publikovaná v zářijovém on-line vydání Inflammatory Bowel Diseases.

Do popisované prospektivní srovnávací multicentrické studie bylo od října 2010 do října 2011 zařazeno celkem 211 dětských pacientů s IBD. Všichni tito pacienti byli testováni na přítomnost toxinů Clostridium difficile A + B ve vzorcích stolice v 0., 6. a 12. měsíci. V tom samém období byly získány vzorky stolice za účelem analýzy toxinů Clostridium difficile od 112 dětí s celiakií, které tvořily kontrolní skupinu.

Pozitivní nález Clostridium difficile byl významně častější u pacientů s IBD, než tomu bylo u dětí s celiakií (7,5 % vs. 0,8 %, p = 0,008). Pozitivní nález byl u 71,4 % pacientů s IBD spojen s aktivitou onemocnění (p = 0,01). Postižení kolon bylo přítomné u 85,7 % pacientů s pozitivním nálezem Clostridium difficile. Naproti tomu nebyla prokázána spojitost mezi pozitivním nálezem Clostridium difficile a užíváním antibiotik, inhibitorů protonové pumpy, hospitalizací a terapií IBD. Při hodnocení po 12 měsících bylo zjištěno, že imunosupresivní nebo biologickou terapii nakonec vyžadovalo více těch pacientů, u kterých byl nález klostridiové infekce pozitivní v době vstupu do studie (p = 0,01). Při hodnocení v 6. a 12. měsíci bylo zase zjištěno, že u pacientů s pozitivitou Clostridium difficile se častěji jednalo o aktivní onemocnění na rozdíl od těch Clostridium difficile negativních (p = 0,04 po 6. měsících a p = 0,08 po 12. měsících). Počet hospitalizací byl pak vyšší v 6. měsíci ve skupině s pozitivitou Clostridium difficile (p = 0,05).

Tato studie tedy prokazuje, že u dětí s IBD se můžeme relativně často setkat s Clostridium difficile. Pacienti s pozitivitou klostridiové infekce vykazují často známky aktivity onemocnění, zejména pak v oblasti kolon, a mají tendenci k závažnějšímu průběhu onemocnění.

(mik)

Zdroj: Martinelli M., Strischiuglio C., Veres G., et al. Clostridium difficile and Pediatric Inflammatory Bowel Disease: A Prospective, Comparative, Multicenter, ESPGHAN Study. Inflamm Bowel Dis. Publikováno on-line 29. září 2014.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rizikové faktory opakované ileocekální resekce u pacientů s Crohnovou nemocí

Potřeba opakovaného chirurgického výkonu u pacientů s Crohnovou nemocí (CD) po ileokolické resekci (ICR) bývá často vysoká, faktory predikující tento opakovaný výkon však zůstávají nejasné. Danou problematikou se proto blíže zabývali švýcarští gastroenterologové, jejichž práce byla nedávno publikována v prestižním periodiku Inflammatory Bowel Diseases.

Zpráva o Svatováclavské IBD konferenci 2014

Na letošní Svatováclavské IBD konferenci jsme v sobotu 27. 9. přivítali přes 100 pacientů z celé ČR, kteří si přijeli poslechnout nejen odborné přednášky, ale využili také možnost diskutovat s lékaři, právníkem sdružení nebo navázat nové kontakty s ostatními pacienty.

Parciální enterální výživa spolu se specifickou dietou u pacientů s Crohnovou nemocí

Je obecně dobře známo, že u dětských pacientů s Crohnovou nemocí je exkluzivní enterální výživa efektivní při navození remise. Parciální enterální výživa (PEN) s ponecháním běžné stravy je však v navození remise neefektivní, což by nasvědčovalo tomu, že mechanismus účinku je závislý právě na exkluzivitě diety.Všechny novinky