Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Je pravda, nebo mýtus, že používání nesteroidních antirevmatik vede k exacerbaci nespecifických střevních zánětů?

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 28.9.2009

Je pravda, nebo mýtus, že používání nesteroidních antirevmatik vede k exacerbaci nespecifických střevních zánětů?

Nesteroidní antirevmatika (angl. NSAIDs, nonsteroidal anti-inflammatory drugs), ať už konvenční, nebo nové selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2 (COX-2, koxiby), jsou stále nejčastěji používanými léčivy pro terapii nejrůznějších zánětlivých stavů. Stále trvá silné podezření o možné asociaci mezi užíváním NSAIDs a relapsem nespecifických střevních zánětů (angl. IBDs, inflammatory bowel diseases), zejména ulcerózní kolitidy (angl. UC, ulcerative colitis) a Crohnovy nemoci (angl. CD, Crohn’s disease).

Poslední studie, pocházející z Řecka, si vzala za cíl objasnit tento uvažovaný nežádoucí účinek, včetně patogenetických mechanismů, které k tomu vedou. Studie neproběhla na pacientech, nýbrž se zaměřila na celkový souhrn této problematiky, a to shrnutím originálních článků, kontrolovaných randomizovaných studií, studií případů a kontrol a dalších vědeckých citací. Jednalo se o články publikované v internetových databázích PubMed, Scopus Database a Science Direct database a vyhledávané pomocí anglických klíčových slov NSAIDs, Coxibs, COX-2 inhibitors, IBD, UC a CD.

Při dlouhodobém užívání spíše pravda, při krátkodobém spíše mýtus

Ze shrnutí vyplývá, že se potvrdilo důvodné podezření o vyšším výskytu exacerbací IBDs následně po léčbě pomocí nesteroidních antirevmatik. To se však týká jen dlouhodobého užívání této skupiny léčiv. Ukázalo se totiž, že při krátkodobém použití je vcelku dobře tolerována a probíhá bez vedlejších účinků jak léčba novou skupinou koxibů, tak starší skupinou inhibitorů COX-1 (zejména aspirin v nízkých dávkách). Zůstává tedy nejasné, zda je bezpečnější používat selektivnější skupinu koxibů (COX-2) než tradiční nesteroidní antirevmatika, neboť jsou některá data z různých zdrojů navzájem konfliktní.

Co se týče objasnění patogenetického mechanismu relapsu onemocnění, nejvíce pravděpodobným a nejčastějším vedlejším účinkem nesteroidních antirevmatik je redukce prostaglandinů. Z těchto důvodů je žádoucí si do budoucna počkat na nové dvojitě slepé randomizované kontrolované studie, včetně studií patogenetického mechanismu in vitro.

(ercp)

Zdroje:

  1. Exacerbation of inflammatory bowel diseases associated with the use of nonsteroidal anti-inflammatory drugs: myth or reality? Eur J Clin Pharmacol. Publikováno on-line 27. 8. 2009.
  2. Inflamm Bowel Dis. 2004 Nov; 10 (6): 751–7.
  3. Clin Gastroenterol Hepatol. 2006 Feb; 4 (2): 196–202.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Stav výživy a nutriční terapie u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Významnou roli v terapii pacientů s IBD sehrává nutriční terapie. Ta zahrnuje jak prevenci, tak i terapii malnutrice a deficitu mikronutrientů, prevenci osteoporózy a u dětí podporuje optimální růst a vývoj. S podváhou a specifickým nutričním deficitem se u pacientů s IBD setkáváme velice často. Navíc u signifikantního počtu dětí s nespecifickým střevním zánětem, zejména pak u dětí s Crohnovou nemocí, je přítomna také porucha růstu.

Náhodný maligní karcinoid u Crohnovy choroby – kazuistika

Souvislost mezi Crohnovou chorobou a adenokarcinomy tenkého i tlustého střeva je poměrně dobře známá. Zato o souvislosti mezi Crohnovou chorobou a maligním karcinoidem v ileu se toho zase tolik neví. Jeden takový případ popsali kanadští lékaři. Publikovali ho v odborném časopise Canadian journal of surgery.

Helminti a hygienická hypotéza vzniku nespecifických střevních zánětů

Nespecifické střevní záněty jsou pravděpodobně výsledkem neadekvátně intenzivní imunitní reakce na obsah ve střevním lumenu. Je zřejmé, že faktory prostředí zde hrají velkou roli. Tzv. „hygienická hypotéza“ předpokládá, že vyrůstání dětí v extrémně čistých podmínkách má negativní vliv na správný vývoj imunitního systému, což může vést v pozdějším věku k různým imunologickým chorobám, včetně NSZVšechny novinky