Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Je karcinom štítné žlázy detekován u pacientů s IBD dříve?

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 1.6.2013

Je karcinom štítné žlázy detekován u pacientů s IBD dříve?

Tým amerických vědců se pokusil ověřit pravdivost hypotézy o časnější diagnostice papilárního karcinomu štítné žlázy (PTC) u pacientů se zánětlivými střevními chorobami (IBD).

Studie publikovaná v časopise World Journal of Gastroenterology zahrnovala celkem 912 pacientů s Crohnovou chorobou (CU), 1 774 nemocných s ulcerózní kolitidou (UC) a jako kontrolu 1 638 adeptů s divertikulitidou (D) a 19 447 astmatiků (AB). Zúčastnění byli vybráni z elektronické databáze University of Pennsylvania Health System’s (rozmezí let 1998–2009). Jejich průměrný věk činil 47,5 roku (rozptyl 18–102 let) a 66 % procent účastníků tvořily ženy. Jako primární výstup zvolili vědci diagnostiku PTC u všech zúčastněných. K porovnání časnosti objevení PTC napříč skupinami byl využit model analýzy rozptylu.

Výsledky jasně poukázaly na statisticky významný rozdíl ve věku diagnostiky PTC mezi pacienty vybraných skupin (F = 6,35, df = 3, p = 0,0006). Věková hranice objevení karcinomu štítné žlázy u CD pacientů byla výrazně nižší nežli u pacientů ve skupinách s UC, AB a D (věkový průměr záchytu PTC: CD 25 let, UC 49 let, astma 45 let, divertikulitida 63 let).

Za celou dobu pokrývající analýzu byl nově diagnostikován PTC u 86 pacientů. Devět z nich spadalo do UC, 4 do CD a 9 do D skupiny. Při porovnání s AB kontrolou nebyla shledána zvýšená pravděpodobnost propuknutí PTC u pacientů s UC (odds ratio [OR]: 1,544, 95% CI 0,767–3,108). Stejný závěr se potvrdil i u skupiny CD (OR: 1,334, 95%CI 0,485–3,672)  a D (OR: 1,673, 95%CI 0,831–3,368).

Závěrem studie je fakt, že k časnější diagnostice papilárního karcinomu štítné žlázy prokazatelně dochází pouze u pacientů s Crohnovou chorobou. Testovaná hypotéza vychází z pravdivého tvrzení, platí však omezeně.

(msd)

Zdroj: Sonu I. S. et al. Papillary thyroid cancer and inflammatory bowel disease: is there a relationship? World Journal of Gastroenterology, 2013 Februar 21;19 (7): 1079–84; doi: 10.3748/wjg.v19.i7.1079.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Sérologické markery predikují vznik IBD i několik let před stanovením diagnózy

Je obecně dobře známo, že protilátky proti cytoplazmě neutrofilů (ANCA) a protilátky proti Saccharomyces cerevisiae (ASCA) bývají běžně detekovány jak v séru pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) a Crohnovou nemocí (CD), tak i u jejich zdravých příbuzných.

Riziko rozvoje deprese a úzkosti u pacientů s IBD po chirurgickém výkonu

S obtížemi psychiatrického rázu se u pacientů s Crohnovou nemocí (CD) a ulcerózní kolitidou (UC) setkáváme relativně často.

BMI a riziko rozvoje IBD

Incidence obezity v současné době neustále narůstá. Vzhledem k tomu, že je spojena s prozánětlivým stavem organizmu, mohla by se tak určitým způsobem podílet i na etiologii zánětlivých střevních onemocnění (IBD).Všechny novinky