Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Ekonomické aspekty léčby ulcerózní kolitidy mesalazinem v Nizozemsku

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 25.10.2016

Ekonomické aspekty léčby ulcerózní kolitidy mesalazinem v Nizozemsku

Ulcerózní kolitida (UC) je chronické zánětlivé onemocnění rekta a tlustého střeva, které je charakterizováno střídáním period remise s epizodami relapsů. Nizozemští autoři se ve své práci zabývají přínosem léčby mesalazinem ve vztahu k její ceně – během akutního vzplanutí UC hodnotili přidání topické formy mesalazinu k jeho perorálnímu podávání a během remise pak porovnávali dávkování 1× denně a 2× denně p. o.

Analytické modely

Autoři ve své studii použili dva analytické modely ke zhodnocení průměrných nákladů na léčbu UC v Nizozemsku a získané roky života ve standardní kvalitě (QALYs – quality-adjusted life years) při podávání mesalazinu. První model hodnotil léčbu v době akutního vzplanutí a porovnával kombinaci 4 g mesalazinu p. o. s 1 g topického mesalazinu a monoterapii 4 g mesalazinu p. o. Druhý model zkoumal udržení remise při dávkování mesalazinu p. o. 1× denně 2 g a 2× denně 1 g se zohledněním compliance pacientů.

Výsledky

Průměrná cena léčby pacienta v aktivní fázi onemocnění až do dosažení remise při použití mesalazinu p. o. plus mesalazinu v topické formě činila 2207 eur (95% interval spolehlivosti [CI] 1402–3332) a při podáváním mesalazinu p. o. v monoterapii 2945 eur (95% CI 1717–4592). Průměrná roční úspora při přidání topického mesalazinu k perorálnímu během aktivní fáze UC na dobu 4 týdnů dosahovala 738 eur.

Průměrná cena udržovací terapie činila při dávkování 1× denně 1293 eur (95% CI 1062–1496) a při podávání 2× denně 1502 eur (95% CI 1262–1708). Průměrná roční úspora na jednoho léčeného pacienta v případě dávkování mesalazinu 1× denně tedy dosáhla 209 eur.

Závěr

Autoři shrnují, že v Nizozemsku – a zcela jistě i v řadě dalších zemí s podobnou úrovní zdravotní péče – je přidání topického mesalazinu k jeho perorální formě během relapsu UC ekonomicky výhodné, protože vede k rychlejšímu nástupu remise. V udržovací terapii se pak jeví jako ekonomicky výhodnější podávání mesalazinu 1× denně.

(epa)

Zdroj: Connolly M. P., Boersma C., Oldenburg B. The economics of mesalazine in active ulcerative colitis and maintenance in the Netherlands. Neth J Med 2012; 70 (6): 272–277.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Budesonid-MMX: nová bezpečná léčba ulcerózní kolitidy

V případech, kdy samotné aminosalicyláty nejsou dostatečně účinné v navození remise u ulcerózní kolitidy, jsou další volbou perorální kortikosteroidy se všemi známými vedlejšími nežádoucími účinky. Budesonid v multimatrixové formě (budesonid-MMX) zlepšuje možnosti léčby relapsu, a to bez nežádoucích účinků typických pro glukokortikoidy.

Denní dávku mesalazinu v udržovací terapii ulcerózní kolitidy je lepší užít najednou

Pentasa sachet 2 g užitá 1× denně přináší v udržovací terapii ulcerózní kolitidy (UC) lepší výsledky než rozdělení denního množství mesalazinu do dvou polovičních dávek. Důvodem je nejspíše lepší adherence pacientů.

Metaanalýza léčebných výsledků při užívání mesalazinu v jedné nebo více denních dávkách u pacientů s ulcerózní kolitidou

Autoři ve své práci publikované v Journal of Digestive Diseases systematicky hodnotili účinnost a bezpečnost mesalazinu podávaného u ulcerózní kolitidy jedenkrát denně ve srovnání s podáváním vícekrát za den.Všechny novinky