Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Akutní divertikulitida je častější u mladších obézních pacientů

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 16.3.2009

Akutní divertikulitida je častější u mladších obézních pacientů

Na základě dřívějších zkušeností byl v současné době zaznamenán nárůst výskytu akutní divertikulitidy u obézních pacientů mladších 50 let. V rámci diferenciální diagnostiky bolesti břicha není u mladých pacientů na akutní divertikulitidu pomýšleno, což se má v rámci gastroenterologie a radiologie brzy změnit.

Metodika studie

Prezentovaná americká studie výskytu akutní divertikulitidy se opírala o nálezy v CT obrazu, klinické příznaky a demografická data pacientů. Do studie bylo zahrnuto 104 pacientů, u nichž byla akutní divertikulitida diagnostikována jak klinicky, tak CT nálezem. Klinické parametry zahrnovaly věk, pohlaví, ambulantní pacienty, hospitalizované pacienty a způsob léčby. V rámci CT břicha a pánve se hodnotila lokalizace výskytu divertikulitidy a asociované komplikace. V rámci studie byla hodnocena abdominální obezita korespondující s množstvím abdominálního (viscerálního) tuku měřením obvodu pasu.

Výsledky

Skupinu pacientů tvořilo 55 mužů a 49 žen ve věku 22 až 88 let. Přibližně polovina pacientů byla mladší 50 let, čtvrtina pacientů byla dokonce mladší 40 let. Mezi skupinou pacientů starších 50 let a skupinou pacientů mladších 50 let nebyl signifikantní rozdíl v managementu léčby (ambulantní vs. hospitalizace). Významný rozdíl mezi těmito věkovými skupinami nebyl ani ve způsobu léčby (farmakoterapie, perkutánní drenáž, operace), ani ve výskytu komplikací (36 %). Větší rozdíl byl zjištěn při měření obvodu pasu pro abdominální obezitu, jež byla přítomna u:
 • 86 % pacientů mladších 50 let,
 • 77 % pacientů starších 50 let.
Adekvátně tomu byl průměrný obvod pasu 27,0 cm, respektive 25,6 cm.

Shrnutí

Akutní divertikulitida, potažmo divertikulóza, je u lidí mladších 40 let považována za extrémně vzácnou. Naproti tomu se její výskyt předpokládá až u 75 % pacientů starších 80 let. Navzdory tomu se prokázalo, že se vyskytuje častěji u mladších věkových skupin pacientů v momentě, kdy mají tito pacienti současně obezitu. Abdominální obezita tedy vykazuje stejné riziko vzniku tohoto onemocnění jako věk. Současný výskyt obezity a divertikulitidy je nyní prokazován u pacientů mladších 50 let až v 72 %.

(ercp)

Zdroj:

 • Am J Roentgenol. 2006; 187 (3): 689–694.
 •  

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Rizikové faktory nonadherence u pacientů s idiopatickými střevními záněty

  Cílem studie lékařů z italské University of Padova bylo určit potenciální rizikové faktory pro nonadherenci u pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. Celkem 61 % pacientů podle svých odpovědí dodržovalo doporučenou léčbu...

  Adherence pacientů se střevním zánětlivým onemocněním

  Z výsledků dotazníkové studie vyplývá, že muži, pacienti s diagnostikovanou ulcerózní kolitidou, vykazovali nižší adherenci. Nízkou adherenci měli také pacienti bez pracovní neschopnosti, tj. zaměstnaní. U žen byl signifikantním faktorem věk pacientky, ten určoval u žen mladších třiceti let nízkou adherenci.

  Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD

  Cílem americké studie bylo zkoumat vztah mezi adherencí a kvalitou života u adolescentních pacientů. Adherence k léčbě u 36 pacientů byla hodnocena pomocí rozhovoru vedeného lékařem a také díky specifickým biologickým testům. Další aspekt, kvalita života pacienta, byl hodnocen z rozhovorů jak s pacientem, tak i s jeho rodiči.  Všechny novinky