Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Adherence pacientů se střevním zánětlivým onemocněním

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 15.2.2009

Adherence pacientů se střevním zánětlivým onemocněním

Popisovaná studie se týká pacientů s diagnostikovaným nespecifickým střevním zánětem, tedy Crohnovou chorobou (CD) či ulcerózní kolitidou (UC). Adherence označuje to, jak poctivě pacient dodržuje předepsaný léčebný režim. Zahrnuje vůli zahájit léčbu a užívat léky přesně tak, jak je lékař předepsal. Studie probíhala formou dotazníku u ambulantních pacientů v průběhu sedmi let. Statistické metody zohledňovaly věk, pohlaví, socioekonomické i další faktory.

Z celkem 326 pacientů užívalo 58 % medikaci 5-ASA (kyselina 5-aminosalicylová) a 21 % imunosupresivní léky. Adherence (ukazatel úspěšnosti a průběhu léčby) byla poté rozdělena na nízkou a vysokou, a dále hodnocena podle určení konkrétních příčin případné nespolupráce.

Z výsledků dotazníkové studie vyplývá, že muži, pacienti s diagnostikovanou ulcerózní kolitidou, vykazovali nižší adherenci. Nízkou adherenci měli také pacienti bez pracovní neschopnosti, tj. zaměstnaní. U žen byl signifikantním faktorem věk pacientky, ten určoval u žen mladších třiceti let nízkou adherenci. Užívání 5-ASA (perorálně či rektálně) nebylo v žádné souvislosti s dodržováním léčby. U žen byla otázka užívání imunosupresivních léků spojena s vysokou adherencí. Malá ochota a špatná spolupráce pacienta s lékařem byla spojena s nízkou adherencí.

Přibližně u jedné třetiny pacientů této kanadské studie byla zaznamenána nízká adherence. Hodnoty se překvapivě výrazně lišily mezi pohlavími. Z výsledků vyplývá, že vysoká adherence byla zjištěna u 73 % mužů a 63 % žen z celkových 326 účastníků studie.

Zdroj:

(mpm)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD

Cílem americké studie bylo zkoumat vztah mezi adherencí a kvalitou života u adolescentních pacientů. Adherence k léčbě u 36 pacientů byla hodnocena pomocí rozhovoru vedeného lékařem a také díky specifickým biologickým testům. Další aspekt, kvalita života pacienta, byl hodnocen z rozhovorů jak s pacientem, tak i s jeho rodiči.

Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci

Vliv těhotenství na aktivitu Crohnovy nemoci byl zatím zkoumán relativně málo. Cílem studie francouzských lékařů bylo určit, jak těhotenství ovlivňuje průběh Crohnovy nemoci. Za tímto účelem byla provedena retrospektivní analýza v kohortě žen...

Medikace u IBD v těhotenství

Zatímco v minulosti bylo pacientkám s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou doporučováno neotěhotnět, současná strategie při léčbě této skupiny onemocnění umožňuje těhotenství bezpečné jak pro matku, tak pro plod...Všechny novinky