Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Adenomy u nespecifických střevních zánětů zvyšují riziko pokročilé neoplazie

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 6.7.2013

Adenomy u nespecifických střevních zánětů zvyšují riziko pokročilé neoplazie

Není stále jasné, zdali pacienti s nespecifickými střevními záněty (NSZ), u kterých se objeví adenomy, mají vyšší riziko rozvoje high-grade dysplazie (HGD) či kolorektálního karcinomu (CRC) než pacienti bez NSZ se sporadickými adenomy. Nizozemští lékaři porovnávali rozvoj pokročilé neoplazie (definované jako HGD nebo CRC) u třech skupin pacientů rozdělených dle výskytu adenomů a základní diagnózy.

Studie

Do studie bylo zahrnuto 110 pacientů s NSZ a s histologicky ověřenými adenomy (NSZ+), 123 pacientů s NSZ bez adenomů (NSZ−) a 179 pacientů bez NSZ s adenomy (nonNSZ+). Rozložení pacientů v jednotlivých skupinách bylo věkově sjednocené. Endoskopické hodnocení vzhledu adenomů bylo klasifikováno jako typické (solitární přisedlé či stopkaté) a atypické (všechny ostatní popisy).

Výsledky

Střední doba pozorování byla 88 měsíců. 5leté kumulativní riziko pokročilé neoplazie bylo 11 %, 3 % a 5 % u NSZ+, NSZ−, respektive nonNSZ+ pacientů. U pacientů s NSZ byla přítomnost atypických adenomů spojena s vyšším 5letým kumulativním rizikem pokročilé neoplazie než u pacientů s typickými adenomy (18 % vs. 7 %). Incidence pokročilé neoplazie u NSZ+ pacientů byla zvýšena především na vrub HGD než vzniku CRC. HGD se rozvinula u 12 % NSZ+ pacientů, u NSZ− a nonNSZ+ pacientů to bylo ve 2 % a 3 %. CRC vznikl u 6 %, 3 % a 2 % NSZ+ pacientů, NSZ−, respektive nonNSZ+ pacientů.

Závěr

Pacienti trpící nespecifickými střevními záněty a zároveň s přítomnými adenomy mají vyšší riziko rozvoje pokročilé neoplazie než pacienti s NSZ bez adenomů či pacienti se sporadickými adenomy. Navíc toto riziko ještě zvyšuje přítomnost atypických adenomů.

(boba)

Zdroj: Van Schaik F. D., Mooiweer E., van der Have M., et al. Adenomas in patients with inflammatory bowel disease are associated with an increased risk of advanced neoplasia. Inflamm Bowel Dis. 2013 Feb; 19 (2): 342–9.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití PET/CT v diagnostice nespecifických střevních zánětů

Podle studie publikované v březnu letošního roku v časopise The Journal of Nuclear Medicine je využití pozitronové emisní tomografie (PET/CT) se značenou fluordeoxyglukózou (18F-FDG) vysoce efektivní při diagnostice i sledování vývoje nespecifických střevních zánětlivých onemocnění (IBD), jako jsou Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

Vakcinace proti chřipce je podle studie bezpečná také pro děti s IBD

Proočkovanost dětské populace trpící nespecifickými střevními záněty (IBD) je v případě chřipky relativně nízká, ačkoliv je vakcinace pro tuto skupinu pacientů bezpečná. Alespoň to tvrdí výsledky kanadské studie, které byly na jaře letošního roku publikovány v časopise Pediatrics.

Je karcinom štítné žlázy detekován u pacientů s IBD dříve?

Tým amerických vědců se pokusil ověřit pravdivost hypotézy o časnější diagnostice papilárního karcinomu štítné žlázy (PTC) u pacientů se zánětlivými střevními chorobami (IBD).Všechny novinky