Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sideropenie : Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Substituce železa u těhotných žen – základní doporučení

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Sideropenie

Vydáno: 6.4.2016

Substituce železa u těhotných žen – základní doporučení

Deficit železa je globálním problémem. Obzvláště významnou problematiku představuje u těhotných a kojících žen. Britská doporučení shrnují základní pravidla pro diagnostiku, léčbu i prevenci deficitu železa u těhotných žen. Tato doporučení byla revidována zhruba 50 hematology z Velké Británie a zahrnují následující klíčové teze:

 • Anémie v těhotenství je definovaná jako hladina hemoglobinu < 110 g/l v I. trimestru, < 105 g/l ve II. a III. trimestru a < 100 g/l v období po porodu.
 • Plný krevní obraz by měl být vyšetřen při zjištění těhotenství nebo při jeho plánování a poté ve 28. týdnu těhotenství.
 • Všechny těhotné ženy je potřeba seznámit s dietními opatřeními, jež mohou zajistit co nejvyšší příjem železa.
 • Rutinní suplementace železem u všech těhotných žen není doporučena.
 • Neselektovaný screening pomocí rutinního stanovení sérového feritinu není obecně doporučen.
 • U anemických žen by prvním diagnostickým testem mělo být podání železa perorálně. Pokud po 2 týdnech dojde k nárůstu hladiny hemoglobinu, jednalo se o karenci železa.
 • U žen bez anémie, které mají vyšší riziko jejího rozvoje, by mělo být provedeno stanovení hladiny sérového feritinu v časné fázi těhotenství. V případě, že je jeho hladina < 30 µg/l, měla by být doporučena perorální suplementace.
 • Ženy s potvrzenou karencí železa by měly přijímat 100–200 mg elementárního železa denně.
 • Těhotné ženy s výraznými příznaky, těžkou anémií (< 70 g/l), v pozdní fázi těhotenství (po 34. týdnu) nebo s nedostatečnou odpovědí na perorální podání železa by měl vyšetřit specialista – hematolog.
 • Suplementace železem může navodit gastrointestinální nežádoucí účinky, při výskytu nauzey či žaludečního dyskomfortu je možné zvážit podání přípravků s nižším obsahem železa.
 • Po normalizaci hladin hemoglobinu by suplementace měla být podávána další 3 měsíce nebo alespoň do 6. týdne po porodu.
 • Ženy s deficitem železa, které ale nejsou anemické, by měly užívat 65 mg elementárního železa denně a měly by být znovu pozvány ke stanovení hladiny hemoglobinu a sérového feritinu po 8 týdnech.
 • Porod anemické ženy může vyžadovat speciální postupy, jako je zajištěný venózní přístup, vyšetření krevní skupiny a vypracování plánu pro případ excesivního krvácení.
 • Ženy s hladinou hemoglobinu < 100 g/l v období po porodu by měly užívat 100–200 mg elementárního železa denně po dobu 3 měsíců.
 • Parenterální forma železa je léčbou volby u žen s potvrzeným deficitem železa, které nedostatečně odpověděly na perorální formu nebo ji netolerovaly (zejména těhotné v II. a III. trimestru).
 • Krevní transfuze by měla být vyhrazena pouze pro ženy, jejichž riziko dalšího krvácení je vysoké nebo vykazují známky hrozících kardiovaskulárních komplikací.

(eza)

Zdroj: UK guidelines on the management of iron deficiency in pregnancy. British Committee for Standards in Haematology 2011 Jul.
Dostupné na: http://www.bcshguidelines.com/documents/UK_Guidelines_iron_deficiency_in_pregnancy.pdf

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Sideropenická anémie / nedostatek železa − diagnostika a léčba

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 1992 odhadla, že více než třetina všech žen trpí deficitem železa. Jiná zpráva uvádí, že 30 % světové populace je anemických, přičemž hlavní příčinou nízkého hemoglobinu je deficit železa. Známým faktem také je, že deficit železa je spojen s poklesem výkonnosti, aktivity, kvality života, kognitivních funkcí, sexuálních funkcí a obecně pracovní produktivity.

Příčiny sideropenické anémie

V okamžiku, kdy zásoby železa klesnou pod úroveň, která je nezbytně nutná pro normální produkci erytrocytů, vzniká sideropenická anémie. Příčin takového poklesu může být mnoho: od nedostatečného příjmu železa přes poruchy vstřebávání až po nadměrné ztráty, které mohou být způsobené například krvácením.

Stručný přehled problematiky nedostatku železa v organismu

Deficit železa v organismu je celosvětový zdravotní problém, který postihuje populaci rozvinutých i rozvojových zemí. Nejvíce ohroženými skupinami jsou menstruující, těhotné a kojící ženy a dále malé a dospívající děti.Všechny novinky