Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sartany v léčbě hypertenze: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Efekt léčby telmisartanem s hydrochlorothiazidem na krevní tlak měřený v domácím prostředí – zkušenost z reálné praxe

Specializace: dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Sartany v léčbě hypertenze

Vydáno: 30.7.2015

Efekt léčby telmisartanem s hydrochlorothiazidem na krevní tlak měřený v domácím prostředí – zkušenost z reálné praxe

SURGE-2 byla velká studie probíhající v 10 zemích, která hodnotila efekt telmisartanu podávaného samostatně či v kombinaci s hydrochlorothiazidem na ranní hodnotu krevního tlaku (TK) měřenou v domácím prostředí.

Pacienti s hypertenzí, tedy TK ≥ 140/90 mmHg, dostávali po dobu 8 týdnů telmisartan v dávce 40 či 80 mg buď samostatně, nebo v kombinaci s hydrochlorothiazidem 12,5 mg. Léčba mohla být upravena, pokud TK pacienta zůstával ≥ 140/90 mmHg. TK byl měřen ráno před ranní dávkou, a to vsedě v domácím prostření. Měření dále dvakrát týdně probíhalo i v poledne a večer.

Do studie bylo zahrnuto 25 882 pacientů, z nichž 71 % již dříve užívalo antihypertenziva. Bylo zaznamenáno statisticky významné snížení TK v hodnotách měřených ráno, v poledne i večer u nemocných léčených telmisartanem i telmisartanem s hydrochlorothiazidem, přičemž kontrola ranního TK se zlepšila z 10,6–19,8 % na 51,1–64,6 %. Podobné zlepšení bylo pozorováno také pro TK měřený v poledne (z 20,6–26,0 % na 57,7–70,5 %) a večer (z 21,3–31,4 % na 59,0–68,8 %). Nežádoucí příhody byly zaznamenány u 1,2 % pacientů.

Telmisartan samotný či v kombinaci s hydrochlorothiazidem vedl ke zlepšení kontroly ranního TK měřeného v domácím prostření a vedl k udržení dobrého profilu TK i v průběhu dne. To vše v prostředí reálného života.

(eza)

Zdroj: Redon J. et al za Surge Steering Committee. The effects of telmisartan alone or in combination with hydrochlorothiazide on morning home blood pressure control: the SURGE 2 practice-based study. Blood Press 2013 Dec; 22 (6): 377–85; doi: 10.3109/08037051.2013.789643

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Terapie telmisartanem u pacientů s metabolickým syndromem

Telmisartan vykazuje přetrvávající účinek při léčbě vysokého krevního tlaku (TK) u metabolického syndromu a snižuje jeho variabilitu inhibicí aktivity sympatiku. Větší přínos telmisartanu v porovnání s valsartanem lze přičíst většímu potlačení aktivity sympatiku a zlepšení citlivosti baroreflexu.

Přidání velmi nízké dávky hydrochlorthiazidu ke candesartanu účinně snížilo krevní tlak u nekompenzovaných hypertoniků

V observační japonské studii vedla kombinace 6,25 mg hydrochlorthiazidu (HCTZ) s 8 mg candesartanu k významnému snížení krevního tlaku u hypertoniků, kteří měli při léčbě samotným blokátorem receptoru pro angiotensin II (ARB) krevní tlak ≥ 135/85 mm Hg.

Účinnost fixní kombinace candesartanu a hydrochlorothiazidu u neselektované populace s hypertenzí v primární péči

Studie CHILI CU Soon hodnotila efektivitu a nežádoucí účinky terapie fixní kombinací candesartanu 32 mg a hydrochlorothiazidu 12,5 mg či 25 mg při léčbě hypertenze u neselektované populace v primární péči.Všechny novinky