Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Zhodnocení osy GH/IGF-I u dospělých pacientů s celiakií

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 10.11.2009

Zhodnocení osy GH/IGF-I u dospělých pacientů s celiakií

Italští lékaři z endokrinologické a diabetologické kliniky v Miláně publikovali studii, jejímž cílem bylo zhodnocení osy GH/IGF-I a dalších funkcí hypofýzy u dospělých pacientů s celiakií.

Za tímto účelem bylo vyšetřeno dvacet osm dospělých pacientů s celiakií. Jednalo se o pacienty ve věku 19–74 let s indexem tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí 18,5–28,0. Autoři se při vyšetření zaměřili na bazální funkce štítné žlázy, nadledvin a gonád a mimo jiné také na koncentraci IGF-I, prolaktinu a další rutinní parametry. Dynamika sekrece růstového hormonu (GH) byla hodnocena GHRH-argininovým testem. U 20 pacientů byla rovněž zjišťována přítomnost protilátek proti hypofýze (APA).

U sedmi z 28 pacientů byla prokázána snížená sekrece GH (25 %), a to nezávisle na vzniku nemoci a bezlepkové dietě. Všech sedm pacientů bylo mužského pohlaví, u 2 z nich byl prokázán závažný a u 5 částečný nedostatek růstového hormonu (GHD). U pacientů s nedostatkem růstového hormonu byl stupeň inzulínové rezistence signifikantně vyšší než u pacientů s normální sekrecí GH. Stupeň inzulínové rezistence byl hodnocen za pomoci testů HOMA a QUICKI. Koncentrace IGF-I byly naopak jenom nepatrně nižší (17,7 ± 3,7 vs. 24,7 ± 6,3, p = NS). Protilátky proti hypofýze pak byly negativní u všech 20 sledovaných pacientů.

Závěrem lze říci, že u značného počtu dospělých pacientů s celiakií byla prokázána porušená sekrece GH. Tyto změny byly přítomné zejména u mužů, vznik onemocnění ani dietní režim na ně neměly žádny vliv. Vzhledem k nepřítomnosti protilátek proti hypofýze zůstává příčina této dysfunkce zatím nejasná, i když autoimunitní podíl v některých případech nelze zcela vyloučit.

(mik)

Zdroj: Horm Metab Res. 2009 Oct 7. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je Prader-Willi syndrom kontraindikací k léčbě růstovým hormonem?

Výskyt skoliózy u dětí s Prader-Williho syndromem se v závislosti na věku pohybuje mezi 30 a 50 %.

Je odpověď na léčbu růstovým hormonem u původně hypotrofických dětí závislá na genetických faktorech, nebo spíše na faktorech prostředí?

Autoři v německé studii zkoumali, zda ovlivňují odpověď na léčbu růstovým hormonem v prvním roce života spíše genetické, nebo mateřské rizikové faktory.

Letrozol jako boosterová terapie u nedostatku růstového hormonu

Poruchy růstu zapříčiněné nedostatkem RH jsou nejčastěji léčeny podáváním buď přímo rekombinantního růstového hormonu, nebo jeho analog.Všechny novinky