Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Vliv nadváhy na účinnost podávání lidského růstového hormonu u dětí s jeho deficitem

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 20.8.2012

Vliv nadváhy na účinnost podávání lidského růstového hormonu u dětí s jeho deficitem

Německá studie prokázala, že nadváha u dětí s deficitem růstového hormonu (GHD) neovlivňuje dlouhodobou odpověď na substituci lidským růstovým hormonem.

Studie měla ověřit hypotézu, že děti s GHD a nadváhou vykazují nižší odpověď na podávání růstového hormonu z důvodu chybné diagnostiky dané skutečností, že u jedinců s nadváhou je při stimulačních testech dosaženo nižších vrcholových hodnot růstového hormonu.

Analyzovány byly údaje od 1 712 prepubertálních dětí s idiopatickou GHD z německé databáze KIGS. Děti byly rozděleny podle BMI (body mass index) do skupin s podváhou, s normální tělesnou hmotností a s nadváhou. Hodnoceny byly antropometrické údaje, odpověď na podání růstového hormonu a jeho účinnost v prvním roce léčby.

Ve skupině dětí s nadváhou byly naměřeny nejnižší vrcholové hladiny růstového hormonu po stimulaci (4,0 µg/ml vs. 5,8 µg/ml ve skupinách s podváhou i s normální hmotností). Růstová rychlost v prvním roce léčby růstovým hormonem byla významně nižší ve skupině dětí s podváhou v porovnání s ostatními skupinami (8,2 cm/rok vs. 8,8, resp. 9,0 cm/rok), zatímco přírůstek výšky se mezi skupinami významně nelišil. Rovněž rozdíl mezi pozorovanou a predikovanou růstovou rychlostí byl u všech skupin srovnatelný. Děti s nadváhou byly dále rozděleny na podskupinu s obezitou (BMI > 97. percentil, n = 71) a s mírnou nadváhou (BMI > 90. percentil, n = 93). Tyto dvě podskupiny se nelišily v žádném sledovaném parametru.

Tato studie ukázala, že účinnost podávání lidského růstového hormonu u prepubertálních dětí s idiopatickou GHD s nadváhou je stejná jako u pacientů s normální tělesnou hmotností. Model predikce růstu z prvního roku léčby lze použít i u těchto pacientů.

(zza)

Zdroj: Reinehr T., Bechtold-Dalla P. S., Bettendorf M., et al. Impact of overweight on effectiveness of treatment with human growth hormone in growth hormone deficient children: analysis of German KIGS data. Exp Clin Endocrinol Diabetes 2011 Oct; 119 (9): 5444–548.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inzulinová senzitivita a funkce β-buněk pankreatu u deficience růstového hormonu

Ve studii publikované v březnu 2012 byla u dospělých osob s celoživotní neléčenou IGHD zjištěna snížená funkce β-buněk pankreatu a výskyt porušené glukózové tolerance.

Souvisí maternální hladina leptinu s růstovou retardací dítěte?

Leptin je hormon tvořený jak tukovou tkání, tak i placentou v těhotenství. Ovlivňuje jak patofyziologické procesy vzniku obezity a diabetu, tak i samotné těhotné.

Následná lékařská péče u žen s Turnerovým syndromem

Léčba Turnerova syndromu pomocí růstového hormonu patří ke zlatým standardům indikací růstového hormonu.Všechny novinky