Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Účinek růstového hormonu na sportovní výkon

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 11.12.2008

Účinek růstového hormonu na sportovní výkon

Růstový hormon (RH) je někdy zneužíván k získání vyšší sportovní výkonnosti, ačkoliv znalost bezpečnosti a účinnosti jeho využití v této indikaci není zcela dokonalá. Veřejný zájem o tuto problematiku podnítilo zejména nařčení dvou baseballových hvězd Rogera Clemense a Andyho Pettitta z dopingu steroidy v kombinaci právě s růstovým hormonem.

Shodou okolností nedávno proběhla i studie na toto téma. Jejím cílem bylo ozřejmit dopady RH na tělesnou výkonnost mladých zdravých jedinců. Jednalo se o metaanalýzu několika nezávislých randomizovaných studií, které srovnávaly léčbu růstovým hormonem s placebem u lidí ve věku mezi 13 a 45 lety (v průměru 27 let). Průměrná délka terapie RH byla 20 dní a průměrná dávka 36 μg/kg/den.

Ve skutečnosti došlo u pacientů užívajících růstový hormon k nárůstu tělesné hmotnosti o průměrně 2 kilogramy. To mohlo být způsobeno nejen nárůstem svalové hmoty, ale i zvýšením obsahu vody v organismu, neboť RH vede k retenci tekutin.

Naopak ke zlepšení svalové síly ani výkonnostní kapacity nedošlo. Rovněž hladina laktátu jako vedlejšího produktu během tělesné aktivity byla signifikantně vyšší. Jedna studie popisuje podávání růstového hormonu u dvou cyklistů. Tito pak nebyli schopni pro výraznou únavu ani dokončit trénink. Jako další problém účastníků léčených RH se kromě vyšší únavnosti ukazuje také častější výskyt edémů měkkých tkání.

Autoři varují zejména před obecným zneužíváním růstového hormonu. Dávky jsou velmi pravděpodobně vyšší než v kontrolované studii a léčivá látka bývá často užívána v kombinaci s dalšími medikamenty, jako jsou například steroidy. Z tohoto důvodu se uvažuje o zařazení růstového hormonu na seznam kontrolovaných substancí, pouhá kategorizace RH jako léku na předpis se zdá nedostačující.

(pes)

Zdroj: Annals of Internal Medicine, March 2008, 148 (10): 747–58 (ISSN: 1539-370

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hypertenze a ostatní rizikové faktory pro malou hmotnost plodu vzhledem k délce těhotenství

U těhotných žen jsou chronická hypertenze, nízký či naopak vyšší věk rodičky a opakované časné spontánní aborty spojeny se zvýšeným rizikem pro SGA.

Somatotropin může pomoci snížit emise CO2

Použití somatotropinu se neomezuje pouze na humánní léčebné účely. Zajímavá je studie univerzity v Ithace , která popisuje možnou roli somatotropinu v udržitelném zemědělství zítřka.

Psychoterapie u dětí s malým vzrůstem

Přibližně v období mezi šestým a devátým rokem dítě pochopí, že to, že je jiné, se již nezmění. Statisticky bylo sice ověřeno, že školní prospěch ani přizpůsobení školnímu prostředí nesouvisí významně s tělesnou výškou ani s kostním či růstovým věkem.Všechny novinky