Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Tyreoidální funkce u dětí s deficiencí růstového hormonu během iniciální fáze substituční léčby

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 30.4.2010

Tyreoidální funkce u dětí s deficiencí růstového hormonu během iniciální fáze substituční léčby

Deficience růstového hormonu u dětí s malou výškou je nezaměnitelnou indikací k léčbě rekombinantním růstovým hormonem (rhGH). Hlavním cílem této léčby je zvýšit pacientovu růstovou rychlost a zlepšit cílovou výšku. Normální sekrece hormonů štítné žlázy je důležitá pro optimální efekt RH a rhGH. Cílem této studie je zhodnocení efektu rhGH substituce na TSH a FT4 u dětí s deficiencí RH během prvního roku substituční terapie.

Metody studie

Retrospektivní analýza zahrnovala 75 dětí, z toho 59 chlapců a 16 děvčat, s deficiencí RH. Daná skupina dětí podstoupila rhGH terapii. Průměrný věk pacientů byl 12,2 ± 2,4 roku. Substituční terapie v dávce 0,21 ± 0,02 mg byla aplikována každému pacientovi po dobu jednoho roku. Koncentrace TSH a FT4 byly měřeny ve třech dobách – před prvním podáním rhGH injekce, dále po 3–6 měsících a následně jeden rok po skončení léčby. Všechny vzorky krve byly odebrány v ranních hodinách. Rovněž byly měřeny hodnoty IGF-1 a IGFP-3. Hodnoty TSH a FT4 byly měřeny pomocí elektroimunochemiluminiscentních metod (ECLIA). Koncentrace růstového hormonu, IGF-1 a IGFBP-3 byla měřena pomocí hGH Immulite a DPC assay.

Výsledky studie

Před podáním rhGH substituce nebyly pozorovány žádné rozdíly v koncentracích TSH a FT4 či v hladině IGF-1. Během iniciální fáze rhGH substituční léčby bylo už všech skupin pacientů pozorováno přechodné snížení koncentrace FT4, často spojené se zvýšením TSH sekrece. Spontánní normalizace FT4 byla pozorována u většiny pacientů. U některých pacientů vedla hormonální substituce po 3–6 měsících k subklinické formě hypotyreózy, kdy hodnoty TSH byly signifikantně zvýšené, zatímco koncentrace FT4 snížená.

Po jednom roce rhGH administrace nebyly rovněž pozorovány signifikantní rozdíly v IGF-1 sekreci nebo v koncentraci IGF-1/IGFBP-3 mezi dětmi eutyreoidními a mezi dětmi na L-T4 substituci. Po jednom roce terapie bylo pozorováno menší zvýšení výšky u pacientů s přechodnou fází hypotyreózy během iniciální fáze rhGH terapie.

(ena)

Zdroj: Smyczynska J., Hilczer M., Stawerska R., Lewinski A.: Thyroid function in children with growth hormone (GH) deficiency during the initial phase of GH replacement therapy – clinical implications. Thyroid Research 2010; 3: 2.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv pětileté léčby růstovým hormonem na kardiální parametry a fyzický výkon dospělých pacientů

Dospělí jedinci s hypopituitarismem mají ve srovnání s kontrolní populací zkrácenou dobu života a dvakrát vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby.

Růst a tělesná stavba u dětí SGA

V současné době se narodí zhruba 15 % dětí s nízkou porodní hmotností, která je tradičně definována jako hmotnost pod 2500 g.

Léčba růstovým hormonem u malých dětí s chronickými ledvinnými chorobami

Porucha růstu zůstává závažným problémem u dětí s chronickými chorobami ledvin a je spojena s vyšší mortalitou těchto pacientů.Všechny novinky