Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Turnerův syndrom v Japonsku

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 9.7.2010

Turnerův syndrom v Japonsku

Turnerův syndrom je jednou z indikačních skupin léčby uměle vyrobeným růstovým hormonem. Jeho podávání zlepšuje u postižených dívek jak růst, tak přeneseně i jejich psychiku. Jak to s léčbou Turnerova syndromu vypadá v dalekém Japonsku, popsali ve své zprávě uveřejněné v odborném medicínském periodiku Endocrine journal japonští lékaři.

Léčba v Japonsku

V Japonsku se léčba růstovým hormonem používá u dívek s Turnerovým syndromem už řadu let. Jak ve své studii zmapovali japonští lékaři z National Center for Child Health and Development v Tokiu, léčba a její výsledky se během let velmi mění.

Do retrospektivní kohortové studie bylo zahrnuto celkem 1 478 dívek, které se léčily pomocí růstového hormonu ve třech obdobích: v letech 1991–1994, 1995–1999 a 2000–2004. Hodnoceny pak byly jak výsledky léčby, tak i průměrný věk, při kterém se s léčbou začínalo, a počet dětí, které se začaly léčit před pátým rokem života. Při léčbě Turnerova syndromu je totiž velmi důležité začít léčbu co nejdříve. Výsledky léčby jsou pak daleko lepší než při pozdějším začátku léčby.

Co studie přinesla

Jak se během této retrospektivní studie ukázalo, čím déle se v Japonsku léčba růstovým hormonem používá, tím více se snižuje věk malých pacientek při zahájení léčby. V letech 1991–1994 se totiž s léčbou začínalo téměř v jedenácti letech věku, o deset let později to bylo už v průměru jen necelých devět let. Stejně jako se snižuje průměrný věk pacientek, snižuje se i počet pacientek mladších pěti let. Během studie totiž vzrostl o více než 11 %.

Jak tedy studie ukázala, rozmach léčby růstovým hormonem a jeho větší dostupnost má za následek jak snížení věku pacientek při počátku léčby, tak přeneseně i daleko lepší výsledky. Mladší tělo totiž na růstový hormon reaguje daleko lépe. Proto je třeba opravdu důsledně nezanedbávat genetická vyšetření a začít s léčbou v co nejdříve možném termínu!

(kam)

Zdroj: Isojima T. et al.: Trends in age and anthropometric data at start of growth hormone treatment for girls with Turner syndrome in Japan., Endocr J. 2008 Dec; 55 (6): 1065–70. Epub 2008 Aug 28.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba SGA dětí. Fixní, nebo individuální dávka?

Jednou z indikací k léčbě rekombinantním růstovým hormonem jsou i děti, které se narodily jako malé na svůj gestační věk.

Léčba růstovým hormonem u Turnerova syndromu

Turnerův syndrom je jednou z diagnóz, u kterých se dá s poměrně velkou úspěšností použít léčba rekombinantním růstovým hormonem.

Vliv růstového hormonu na inteligenci a vývoj mozku u SGA dětí

Nitroděložní omezení růstu může vést k tomu, že se děti rodí jako SGA neboli malé vzhledem ke svému gestačnímu věku.Všechny novinky