Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Test produkce IGF-1 jako indikátor hladiny růstového hormonu

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 25.12.2009

Test produkce IGF-1 jako indikátor hladiny růstového hormonu

Hladina IGF-1 (insulin-like growth factor 1) a hladina růstového hormonu spolu velmi úzce souvisejí. Lékaři z univerzity v řeckém Patrasu se pokusili zhodnotit účinek testu produkce IGF-1 (IGF-1 generation test) v hodnocení hladiny růstového hormonu. Svou studii pak zveřejnili v odborném medicínském periodiku Hormones.

Řecká studie

Cílem studie řeckých vědců z Patraské univerzity bylo zhodnotit, zda je možné použít test produkce IGF-1 jako nepřímý ukazatel sekrečního stavu růstového hormonu. Do studie bylo zapojeno celkem 65 dětí trpících deficitem růstového hormonu a 86 dětí jako zdravé kontroly.

U 33 dětí s deficitem růstového hormonu prvního typu byly zjištěny velmi nízké hodnoty růstového hormonu (pod 10 mg/l), a to i po farmakologické terapii klonidinem a levodopou. Děti s deficitem druhého typu měly naproti tomu po farmakoterapii zcela normální hladiny růstového hormonu, ale nižší celkovou dvacetičtyřhodinovou sekreci než normální zdravé děti.

Z 86 kontrolních zdravých dětí, které podstoupily test produkce IGF-1, jich bylo 36 nižších, než je obvyklý věkový průměr, a 50 mělo výšku zcela normální. Koncentrace IGF-1 byly u všech pacientů měřeny vždy před podáním růstového hormonu a pak denně po celou dobu terapie. Podávaná dávka hGH byla 0,033 mg/kg za den ve čtyřech dávkách. Výsledky byly následující.

Výsledky studie

Ve studii řeckých vědců se ukázalo, že děti trpící jednou z forem deficitu růstového hormonu mají i nižší sérovou hladinu IGF-1. Tato hladina se ale po podávání růstového hormonu zvyšuje, dá se tedy předpokládat, že hladiny IGF-1 reflektují hladiny růstového hormonu v krvi. Hladina IGF-1 se také daleko více zvyšovala u dětí se substituční léčbou růstovým hormonem než u zdravých kontrol.

Co studie přinesla

Jak se ve studii ukázalo, sérové hladiny IGF-1 reflektují hladiny růstového hormonu v krvi.

(kam)

Zdroj: Spiliotis B. E. et al.: The insulin-like growth factor-I (IGF-I) generation test as an indicator of growth hormone status, Hormones (Athens). 2009 Apr-Jun; 8 (2): 117–28.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dopad deficitu růstového hormonu na funkci thymu u dospělých pacientů

Navzdory s tukem související tukovou involucí thymu je částečná tvorba T-buněk v thymu (thymopoéza) zachována i v dospělosti.

Nedostatek růstového hormonu po traumatech hlavy u dospělých

Nedostatek růstového hormonu v dospělosti je nejčastěji spojen s hypopituitarismem. Ten může mít celou řadu příčin, jednou z nich jsou i traumata hlavy.

Izolovaný deficit růstového hormonu u pacienta s deficitem imunoglobulinového přesmyku

Nedostatek růstového hormonu může být spojen s celou řadou imunologických deficitů.Všechny novinky