Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Stanovení potřeby substituce u adolescentních pacientů s deficity růstového hormonu pomocí inzulinového tolerančního testu

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 11.4.2009

Stanovení potřeby substituce u adolescentních pacientů s deficity růstového hormonu pomocí inzulinového tolerančního testu

Opětovné testování sekrece růstového hormonu (growth hormone – GH) u adolescentních pacientů s diagnózou jeho deficitu v dětském věku (childhood-onset growth hormone deficiency CO-GHD) je běžnou praxí. Zlatým standardem v hodnocení sekrece GH je inzulinový toleranční test (ITT), který je na prahu dospělosti u těchto nemocných momentem rozhodujícím o ukončení substituce. Cílem této studie bylo stanovit hladinu GH po ITT testu, při které by již tato substituce měla být nasazena.

Celkem 90 pacientů (22 žen) bylo podrobeno ITT testům průměrně 1,1 roku po ukončení substituční terapie. V době testování vykazovalo přesně 75 % ze 77 pacientů s původně diagnostikovaným idiopatickým deficitem RH normalizaci sekrece, ostatních 13 pacientů mělo původně diagnostikován mnohočetný pituitární deficit. Hladiny insulin-like growth factoru-1 (IGF-1) byly u pacientů s perzistujícím deficitem RH signifikantně nižší a pozitivně korelovaly s výsledky měření hodnot RH při ITT. Velký rozptyl hodnot plazmatického IGF-1 však ukázal, že samotné testování IGF-1 pro hodnocení potřeby následné substituce není spolehlivým ukazatelem. K vyhodnocení optimální hladiny RH při ITT pro zahájení substituce byl použit statistický ROC (AUC 0.97) test.

Výsledky studie jednoznačně apelují na nutnost opakovaného testování pacientů s CO-GHD v časné dospělosti, a to i navzdory zdánlivě adekvátní produkci vlastního RH. Řada z nich totiž z opětovného nasazení RH může profitovat. Přetrvání nedostatečné sekrece RH je pravděpodobnější u organických nebo geneticky podmíněných deficitů a u mnohočetného pituitárního deficitu. Optimální hladina RH při ITT, která odliší, kdy již adolescentní pacient bude profitovat z opětovné substituce, byla stanovena na 5,0 ng/ml.

(dre)

Zdroj: Bonfig W, a spol. J Pediatr Endocrinol Metab 2008(Nov);21(11):1049–1056.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porodní hmotnost, postnatální růst a riziko obezity v dospělosti

Epidemiologické studie za posledních více než 15 let ukázaly, že porodní hmotnost, rychlý poporodní "catch-up" růst a dětská obezita zvyšují riziko chorob srdce a diabetu II. typu v dospělosti.

Chronické renální selhání a poruchy růstu kostí u dětí

Poruchy hladiny minerálních látek v krvi a kostního metabolismu jako takového mohou být způsobeny nejenom nedostatkem růstového hormonu, ale například i chronickým renálním selháním u dětí.

Léčba růstovým hormonem je účinná i u dětí bez deficitu somatotropinu

Léčba růstovým hormonem může být efektivní nejen u dětí, které trpí deficitem růstového hormonu.Všechny novinky