Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Somatotropin zvyšuje anabolismus proteinů při chronickém užívání glukokortikoidů

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 7.6.2008

Somatotropin zvyšuje anabolismus proteinů při chronickém užívání glukokortikoidů

Dlouhodobá systémová terapie glukokortikoidy s sebou obvykle nese jako vedlejší účinek úbytek svalové hmoty. Terapie somatotropinem (STH) může v takovém případě předcházet úbytku proteinů nebo ho zvrátit, a to bez indukce diabetu. Přidá-li se k STH dihydroepiandrosteron (DHEA), nedojde k významné změně anabolického účinku STH. Vyplývá to z výsledků dvou malých klinických studií publikovaných v březnovém vydání časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Jedním ze základních postulátů výzkumu bylo anabolické působení růstového hormonu podobné androgenům. Vědci z australského Garvanova institutu pro lékařský výzkum v Sydney se proto rozhodli stanovit minimální účinnou dávku somatotropinu, která by indukovala anabolismus proteinů u pacientů chronicky užívajících glukokortikoidy. Dalším cílem bylo stanovit, zda při užívání STH spolu s DHEA dojde k posílení anabolického účinku STH.

Vědci uspořádali celkem dvě studie, do nichž bylo zařazeno celkem šest mužů a deset žen dlouhodobě léčených glukokortikoidy. Průměrný věk účastníků studií byl sedmdesát let, průměrná denní dávka glukokortikoidů u žen byla 5,4 mg a u mužů 8,3 mg. Vliv léčby na metabolismus proteinů byl sledován pomocí značené aminokyseliny 1-[13C]leucinu.

Výsledky studií ukázaly, že dávka STH, která měla signifikantní anabolický účinek a nezpůsobila diabetes, činila 0,8 mg denně. K vzestupu glykemie nalačno však došlo v případě kombinované terapie (STH plus DHEA). Přidání DHEA a STH navíc nevedlo k významným změnám anabolického účinku STH. Podávání STH podle výsledků studií také statisticky významně snížilo ztrátu proteinů oxidací a zvýšilo proteosyntézu. Jak terapie STH, tak léčba DHEA byly celkově dobře tolerovány.

Vědci upozorňují, že ačkoli byla v těchto studiích terapie somatotropinem u pacientů vyššího věku, kteří chronicky užívají glukokortikoidy, přínosná a neindukovala diabetes, je třeba provést větší, placebem kontrolované studie sledující i další aspekty působení STH a případné kombinace STH s androgeny.

(zak)

Zdroj: Clin Endocrinol Metab 2008;93:688–695.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Compliance a vytrvalost dětských a dospělých pacientů v léčbě růstovým hormonem

Cílem této studie bylo identifikovat klíčové faktory ovlivňující compliance a vytrvalost léčebného schématu u pacientů léčených růstovým hormonem.

Vliv dlouhodobého podávání růstového hormonu na srdce

V nedávné době byl publikován článek o zajímavém výzkumu. Pacientům se srdečním selháváním netolerujícím běžnou léčbu byl podáván růstový hormon.

Růstový hormon zachraňuje pacienty se srdečním selháním

V léčbě chronického srdečního selhání použili lékaři růstový hormon. Výsledky byly překvapivě výborné. Článek popisuje výsledky léčby a jednotlivé případy léčených.Všechny novinky