Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Somatotropin může pomoci snížit emise CO2

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 22.10.2008

Somatotropin může pomoci snížit emise CO2

Použití somatotropinu se neomezuje pouze na humánní léčebné účely. Nepochybně zajímavá je studie univerzity v Ithace (USA), která popisuje možnou roli somatotropinu v udržitelném zemědělství zítřka. Somatotropin totiž lze použít ke zvýšení produkce mléka u skotu. Tato praxe je sice noční můrou biozemědělců a ochránců zvířat, může ale významně snížit emise oxidu uhličitého, alespoň podle studie amerických vědců pod vedením Judith Capperové z Cornellovy univerzity. Výsledky jejich práce byly zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

V USA se v zemědělství injekce rekombinantího bovinního somatotropinu používají už 14 let, ale v EU je tato praxe zcela zakázána z důvodu ochrany zvířat. Tým amerických vědců obhajuje podávání somatotropinu skotu s tím, že široce rozšířené používání růstového hormonu může pomoci nasytit rostoucí lidstvo a snížit produkci oxidu uhličitého.

Výsledky studie používají k argumentaci biotechnologické firmy (zvláště výrobci rekombinantního somatotropinu), aby přesvědčily Evropskou komisi k ukončení moratoria na použití bovinního somatotropinu.

Dojnice, jíž se podává somatotropin, zvýší svou dojivost o 10–16 % v daném laktačním cyklu, dokládá studie. To snižuje nároky na krmivo, hnojiva i paliva. Snižuje to i rozlohu potřebné zemědělské půdy a produkci odpadních plynů, mimo jiné i oxidu uhličitého a také metanu, který je velmi účinným skleníkovým plynem.

„Suplementace skotu somatotropinem v masovém měřítku nás posune blíže trvale udržitelnému rozvoji,“ míní Judith Capperová, vedoucí studie. Naopak zástupci asociace podporující biozemědělství oponují s tím, že rutinní injekce geneticky upraveného hormonu určené ke zvýšení výtěžku z chovu skotu nejsou udržitelným řešením a nepředstavují cestu pro snížení emisí v intenzivním zemědělství, ani krok ve prospěch zvířat.

(shmt)

Zdroj: Proceedings of the Natinal Academy of Science 2008;105(28):9668–9673.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Psychoterapie u dětí s malým vzrůstem

Přibližně v období mezi šestým a devátým rokem dítě pochopí, že to, že je jiné, se již nezmění. Statisticky bylo sice ověřeno, že školní prospěch ani přizpůsobení školnímu prostředí nesouvisí významně s tělesnou výškou ani s kostním či růstovým věkem.

Růstový hormon v terapii HIV lipodystrofie

Malé dávky růstového hormonu redukují abdominální depozita tuku, normalizují krevní tlak a hladiny triglyceridů. To bylo nedávno prokázáno u skupiny HIV pozitivních pacientů s lipodystrofií.

Pozvánka na sympózium Dítě s poruchou růstu

Srdečně Vás zveme na sympozium pořádané v rámci VIII. Českého padiatrické kongresu,  které se bude konat v pátek 26. 9. 2008 v DKO Jihlava.Všechny novinky