Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Sekvenční změny somatotropinového receptoru nemají souvislost s "nízkým vzrůstem neznámého původu" u dětí

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 15.6.2008

Sekvenční změny somatotropinového receptoru nemají souvislost s

U dětí s malým vzrůstem, u kterých je vyloučen deficit somatotropinu, avšak mají nízkou hladinu IGF-I, existuje podezření na necitlivost k růstovému hormonu. Předchozí studie nasvědčovaly tomu, že heterozygotní mutace genu somatotropního receptoru (RHR) je příčinou 5 % "nízkého vzrůstu bez známé příčiny" (anglicky idiopathic short stature – ISS) u dětí. Izraelští vědci se pokusili určit, které mutace RHR odpovídají za nízký vzrůst a růstovou retardaci u skupiny dětí s ISS a s příznaky necitlivosti k somatotropinu.

K výzkumu bylo vybráno 33 dětí s klinickými a biochemickými příznaky necitlivosti k somatotropinu ze skupiny 150 dětí s nízkým vzrůstem. K molekulární analýze GHR byla použita jedna z PCR technik SSCP (single-strand conformation polymorphism). Bylo nalezeno 10 různých změn v sekvenci DNA u 19 z 33 dětí (58 %), 9 z toho bylo nových a jedna byla dříve popsána.

V exonech 2 a 6 byly nalezeny dvě změny. Známý polymorfismus exonu 6 (G168) se významně častěji vyskytoval u kontrolní skupiny než u sledované skupiny (63,5 proti 30 %; p < 0,0001). V intronech bylo nalezeno 8 dříve nepopsaných sekvenčních změn. Vyšetření rodinných příslušníků sledovaných dětí ukázalo, že u osob s nízkým vzrůstem se vyskytovaly stejné varianty jako u osob se vzrůstem normálním. Sledovaná skupina se ohledně přítomnosti exonu 3 významně neodlišovala od skupiny kontrolní.

Studie naznačuje, že sekvenční změny RHR jsou u dětí s ISS běžné, ale jejich přítomnost jak u kontrolní skupiny, tak u rodinných příslušníků s normálním vzrůstem ukazuje, že jsou přirozeným polymorfismem RHR. Tyto změny v DNA jsou oproti dříve popsaným změnám častější a vypadá to, že nemají vliv na etiologii nízkého vzrůstu.

(zep)

Zdroj: Hujeirat Yasir, et al. Growth hormone receptor sequence changes do not play a role in determining height in children with idiopathic short stature. Hormone research 2006;65(4):210–216.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Somatotropin zvyšuje anabolismus proteinů při chronickém užívání glukokortikoidů

Dlouhodobá systémová terapie glukokortikoidy s sebou obvykle nese jako vedlejší účinek úbytek svalové hmoty. Terapie somatotropinem (STH) může v takovém případě předcházet úbytku proteinů nebo ho zvrátit, a to bez indukce diabetu.

Compliance a vytrvalost dětských a dospělých pacientů v léčbě růstovým hormonem

Cílem této studie bylo identifikovat klíčové faktory ovlivňující compliance a vytrvalost léčebného schématu u pacientů léčených růstovým hormonem.

Vliv dlouhodobého podávání růstového hormonu na srdce

V nedávné době byl publikován článek o zajímavém výzkumu. Pacientům se srdečním selháváním netolerujícím běžnou léčbu byl podáván růstový hormon.Všechny novinky