Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Růstový hormon v terapii HIV lipodystrofie

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 12.10.2008

Růstový hormon v terapii HIV lipodystrofie

Malé dávky růstového hormonu redukují abdominální depozita tuku, normalizují krevní tlak a hladiny triglyceridů. To bylo nedávno prokázáno u skupiny HIV pozitivních pacientů s lipodystrofií. HIV lipodystrofie je patologická jednotka zahrnující redistribuci tuku a další metabolické změny v průběhu antiretrovirové terapie. Bohužel, růstový hormon zřejmě současně zvyšuje hladinu glukózy v krvi.

HIV lipodystrofie se vyvine u podstatného procenta pacientů léčených antiretrovirovými přípravky. Kromě abdominální obezity se zde objevuje i ztráta podkožního tuku v obličeji, dyslipidemie (hypercholesterolemie, hypertriglyceridemie) a také inzulinová rezistence. To vše v součtu představuje riziko kardiovaskulárních komplikací. Již v minulosti se zjistilo, že asi u třetiny těchto pacientů je rovněž snížena sekrece růstového hormonu (RH).

Výzkum se tedy ubírá cestou substituční terapie RH. Dříve se používaly vyšší dávky (2–4 mg), které s sebou ale nesly řadu nežádoucích účinků (například otoky měkkých tkání či bolesti kloubů), ač ke zlepšení lipodystrofie prokazatelně došlo. Proto se současnou strategií staly logicky dávky nižší (0,33 mg). Dvojitě zaslepená studie zahrnovala 55 pacientů a trvala 18 měsíců. Pacienti si sami denně aplikovali injekční přípravek – první skupina (26 pacientů) růstový hormon, druhá skupina (29 pacientů) pak placebo. Hladiny růstového hormonu byly průběžně monitorovány a dávka RH upravována tak, aby se výsledná hladina přiblížila normě.

Výsledkem byla prokazatelná redukce abdominálního tuku u skupiny léčené RH, a to o 8,5 %. Dále došlo k poklesu hladiny triglyceridů a také diastolického krevního tlaku, hodnoty systolického tlaku se od „placebové“ skupiny nijak výrazně nelišily. Beze změn zůstaly hladina celkového cholesterolu a hladina HDL-cholesterolu. Co se týče negativního účinku, a to vzestupu hladiny krevního cukru, ten byl prokázán pouze u těch pacientů, u nichž byla v době zahájení studie diagnostikována inzulinová rezistence.

(pes)

Zdroj: Massachusetts General Hospital (2008, August 6). Growth Hormone Reduces Abdominal Fat, Cardiovascular Risk In HIV Patients On Antiviral Therapy. ScienceDaily. Retrieved August 12, 2008, from www.sciencedaily.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pozvánka na sympózium Dítě s poruchou růstu

Srdečně Vás zveme na sympozium pořádané v rámci VIII. Českého padiatrické kongresu,  které se bude konat v pátek 26. 9. 2008 v DKO Jihlava.

Priming pohlavními hormony předcházející klonidinovému testu je vhodný při hodnocení sekrece růstového hormonu

Studie zjišťovala vhodnost primingu testosteronem či estrogenem před klonidinovou stimulací sekrece růstového hormonu.

Lékařské indikace prodlužování kostí

K lékařským indikacím prodlužování kostí lze přistupovat z pohledu farmakologického nebo chirurgického.Všechny novinky