Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Růstová porucha u chlapce s hypotalamickým poškozením po automobilové nehodě

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 14.4.2009

Růstová porucha u chlapce s hypotalamickým poškozením po automobilové nehodě

Růstová porucha může vzniknout na genetickém podkladu, ale může také být zapříčiněna například úrazem nebo intrakraniálním krvácením. Jeden takový případ popsali lékaři oddělení pediatrie z Nihon University Nerima-Hikarigaoka v japonském Tokiu.

Malý pacient

Pacientem byl chlapec ve věku deset let a čtyři měsíce, kterého v jeho osmi letech a devíti měsících porazilo motorové vozidlo. Zůstal 18 měsíců upoutaný na lůžku z důvodu bolestí hlavy a chronické únavy. Bylo u něj zaznamenáno zpomalení růstu a snížené hladiny sekrece růstového hormonu.

Tento stav byl způsoben takzvaným intrakraniálním hypotenzím syndromem, který se u něj vyvinul po dopravní nehodě. Tento syndrom, zkráceně IHS, způsobuje u dospělých příznaky, jako jsou bolesti hlavy, únava, poruchy spánku a deprese. V dětství je IHS poměrně vzácný a jeho příznaky nebyly zatím uspokojivě popsány.

Pacientovi byl IHS diagnostikován pomocí nukleární magnetické rezonance a radioizotopové cisternoscintigrafie. Při těchto vyšetřeních bylo zjištěno větší poškození hypotalamu než hypofýzy. Toto poškození zapříčinilo zpomalení růstu chlapce z důvodu nízké sekrece jak somatotropinu, tak i GHRH. V té době byl totiž růst chlapce omezen na pouhých 0,67 cm za rok a jeho kostní věk odpovídal o dva roky mladšímu dítěti.

Léčba IHS a zástavy růstu

Pro léčbu IHS se lékaři rozhodli podat epidurální blood patch, což je podání malého objemu krve do epidurálního prostoru. Po tomto zákroku se pacientův stav zlepšil, chlapec přestal mít bolesti hlavy a již netrpěl nadměrnou únavou. Nicméně zástava růstu se tím nevyřešila.

Lékaři proto provedli několik endokrinologických vyšetření a zjistili nedostatečnou produkci jak GHRH, tak i RH. Rozhodli se tedy zahájit substituční terapii lidským rekombinantním růstovým hormonem. Na tuto léčbu chlapec velmi dobře zareagoval a jeho růstová rychlost se opět zvýšila. Po epidurálním podání krve se také stabilizovaly hladiny všech ostatních hypofyzárních hormonů.

Jak vyplývá z uvedeného případu, růstová porucha může být způsobena i nedostatečným uvolňováním GHRH z hypotalamu a sekundárně sníženou sekrecí somatotropinu z hypofýzy. Je tedy třeba na poškození mozkových struktur následkem úrazu myslet. Jako vhodná léčba se potom doporučuje podávání lidského rekombinantního růstového hormonu.

(kam)

Zdroj: Yasuji Inamo. A Boy with Growth Disturbance Caused by Hypothalamic Damage Associated with Intracranial Hypotension Syndrome Following a Motor Vehicle Accident: Case Report. Endocrine Journal 2008;55(6):1113–1116.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Stanovení potřeby substituce u adolescentních pacientů s deficity růstového hormonu pomocí inzulinového tolerančního testu

Opětovné testování sekrece GH u adolescentů s diagnózou jeho deficitu v dětském věku je běžnou praxí.

Porodní hmotnost, postnatální růst a riziko obezity v dospělosti

Epidemiologické studie za posledních více než 15 let ukázaly, že porodní hmotnost, rychlý poporodní "catch-up" růst a dětská obezita zvyšují riziko chorob srdce a diabetu II. typu v dospělosti.

Chronické renální selhání a poruchy růstu kostí u dětí

Poruchy hladiny minerálních látek v krvi a kostního metabolismu jako takového mohou být způsobeny nejenom nedostatkem růstového hormonu, ale například i chronickým renálním selháním u dětí.



Všechny novinky