Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Růstová křivka u dětí s chronickou insuficiencí ledvin před transplantací a po ní a její ovlivnění

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 10.1.2009

Růstová křivka u dětí s chronickou insuficiencí ledvin před transplantací a po ní a její ovlivnění

U dětí s chronickou nedostatečností ledvin může být vážně narušen jejich tělesný růst. Jako růstovou retardaci označujeme tělesnou výšku dítěte pod 3. percentilem pro daný věk (při hodnocení z jednorázového měření) nebo růstovou rychlost dítěte pod 25. percentilem pro daný věk. Růstová rychlost se vypočítává ze dvou přesných měření v odstupu alespoň 6 měsíců. Porucha růstu může mít poměrně závažný vliv na kvalitu života a sebedůvěru dítěte.

Úprava růstu je zpravidla závislá na úspěšné léčbě základního onemocnění. Transplantace ledviny je často dlouhodobým řešením chronické nedostatečnosti ledvin. Pro pacienty s transplantovanou ledvinou je zásadní otázkou dosažení "normální" výšky. Budoucí dospělou výšku dítěte odhadneme tak, že současnou pozici dítěte v percentilovém grafu promítneme na pravý okraj do věku 18 let. Důležitá je také rodičovská predikce výšky pro chlapce (polovina součtu výšky otce a výšky matky s přidanými 13 cm) a pro dívky (polovina součtu výšky matky a výšky otce s odebranými 13 cm).

Catch-up růst, ke kterému po transplantaci dochází, obvykle nestačí k vyrovnání růstového zpoždění, ke kterému došlo v období před transplantací. I když je transplantace štěpu úspěšná, cílové vypočtené tělesné výšky většinou dosaženo není. Růst kostí do délky v posttransplantačním období je ovlivněn zejména věkem pacienta v době operace. Důležitým faktorem je ale také především následná funkce štěpu a množství sekrece steroidních hormonů, což souvisí s hormonální osou růstového hormonu a IGF 1 (inzulin like growth factor).

Vedení léčebné péče u těchto pacientů by mělo zahrnovat adekvátní nutriční příjem, korekci metabolické acidózy, prevenci poruch kostního metabolismu, prevenci nežádoucích účinků steroidní medikace a ve vybraných případech také podávání rekombinantního lidského růstového hormonu.

(mpm)

Zdroje:

  1. Lebl J., Porucha růstu, Pediatrie pro praxi 2003; 6: 332–334.
  2. Harambat J., Cochat P., Growth after renal transplantation, Pediatric Nephrology 2008; DOI: 10.1007/s00467-008-0787-0. Publikováno online 23. 3. 2008.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinek růstového hormonu na sportovní výkon

Růstový hormon (RH) je někdy zneužíván k získání vyšší sportovní výkonnosti, ačkoliv znalost bezpečnosti a účinnosti jeho využití v této indikaci není zcela dokonalá.

Hypertenze a ostatní rizikové faktory pro malou hmotnost plodu vzhledem k délce těhotenství

U těhotných žen jsou chronická hypertenze, nízký či naopak vyšší věk rodičky a opakované časné spontánní aborty spojeny se zvýšeným rizikem pro SGA.

Somatotropin může pomoci snížit emise CO2

Použití somatotropinu se neomezuje pouze na humánní léčebné účely. Zajímavá je studie univerzity v Ithace , která popisuje možnou roli somatotropinu v udržitelném zemědělství zítřka.Všechny novinky