Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Příznaky nedostatku RH u novorozenců

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 5.1.2008

Příznaky nedostatku RH u novorozenců

Růstový hormon (RH) hraje klíčovou roli při růstu a vývoji dítěte. Kromě toho reguluje během života různé metabolické pochody. Koncentrace RH jsou vysoké během těhotenství a po porodu, poté klesnou během prvních týdnů života. Množství pomalu stoupá několik následujících měsíců a vrcholu dosahuje kolem půl roku věku.

Kongenitální deficit RH je spojen s chybným formováním hypofýzy nebo hypothalamu během fetální periody. Porucha vede u dětí k nedostatečné stimulaci těla k růstu. Chybí proteiny pro tvorbu svalů, dále hormony nezbytné pro vývoj kostí (insulin-like growth factor) i signalizační molekuly pro ostatní části těla.

Nedostatek růstového hormonu se u dětí projevuje malou tělesnou výškou, opožděným vývojem kostí, stigmatizací obličeje a zvýšeným ukládáním tuku na břiše. Klinickými studiemi bylo opakovaně dokázáno, že RH se na růstu podílí především postnatálně. V prenatálním období je růst ovlivněn komplexními vlivy mnoha látek.

Studie zabývající se vlivem RH na tělesný růst posuzovala výšku, váhu a hodnoty BMI u dětí s kongenitálním deficitem RH. Nejvíce signifikantním ukazatelem po porodu byla snížená hmotnost a BMI, nikoliv výška dítěte. Zhruba od 6. měsíce věku dítěte se výška stává klíčovým diagnostickým znakem nedostatku RH, neboť se postižené děti začnou opožďovat v růstu.

Růstový hormon zastává i mnoho dalších funkcí. Ovlivňuje nejen působení inzulinu na cílové tkáně, ale také řadu dalších hormonů, jako je například testosteron. Pří nedostatku RH děti po narození neprospívají, může se objevit hypoglykemie, prolongovaná konjugovaná hyperbilirubinemie se žloutenkou, u chlapců mikropenis a kryptorchismus.

Při podezření na deficit RH je nutné pečlivě monitorovat růstovou křivku dítěte a provést laboratorní testy k ověření diagnózy. Koncentrace RH by měly být vyšetřeny dětem, u nichž se vyskytuje těžká symptomatická hypoglykemie s neznámou příčinou.

(nes)

Zdroje: Mehta, Hindmarsch, Stanhope, Turton, Cole, Preece, Dattani. The role of growth hormone in determinating birth size and early postnatal growth, using growth hormone deficiency as a model. Clinical Endocrinology 2005;63(2):223-231.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Podávání růstového hormonu redukuje působení hormonů štítné žlázy u pacientek s Turnerovým syndromem

Turnerův syndrom postihuje zhruba jedno z 2500 narozených děvčat. Dospělé pacientky ...

Substituční terapie růstovým hormonem neovlivňuje aktivitu CYP1A2 a xantinoxidázy u dětí s deficitem růstového hormonu

Rekombinantní lidský růstový hormon je stále více používán k léčbě různých metabolických změn.

Disekující aneurysma u pacientky s Turnerovým syndromem

Jedna z nejobávanějších komplikací u pacientek s Turnerovým syndromem je disekující aneurysma aorty. Tento stav vyžadující neodkladné chirurgické řešení se vyskytne zhruba u 1–2 % nemocných.Všechny novinky