Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Polymorfismus receptoru pro růstový hormon je asociován s koncentrací cholesterolu u chlapců trpících deficitem tohoto hormonu

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 16.10.2007

Polymorfismus receptoru pro růstový hormon je asociován s koncentrací cholesterolu u chlapců trpících deficitem tohoto hormonu

Rekombinantní lidský růstový hormon (RH) se aplikuje podle doporučení poměrně širokému spektru pacientů s jeho deficitem. Během terapie se objevují nezřídka velké interindividuální rozdíly v reakci lipidového metabolismu pacientů na stejnou dávku RH. Studie provedená letos v Japonsku vycházela z logické úvahy, že rozdílný účinek podaného RH by mohl být způsoben interindividuálními rozdíly v receptoru pro tento hormon.

Osmdesát tři dětí (22 chlapců a 61 dívek) s průměrným věkem 9,8 roku a s diagnózou idiopatický deficit růstového hormonu bylo sledováno po dobu jednoho roku od stanovení diagnózy. Pacientům byl podáván rekombinantní RH v dávce 0,19 mg/kg/týden a byly jim měřeny parametry lipidového metabolismu (HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, celkový cholesterol, BMI). Pozornost se zaměřila na čtyři polymorfismy receptoru pro růstový hormon: Cys440Phe, Pro495Thr, Leu544Ile a Pro579Thr. K analýze byla použita metoda PCR.

Výsledky byly velmi zajímavé. Celkový cholesterol byl zřetelně vyšší před léčbou u chlapců s genotypem Leu544Ile a zůstal vyšší než u chlapců s ostatními genotypy i po léčbě. Žádný další polymorfismus nevykazoval tendenci mít vliv na lipidový metabolismus. Je tedy zřejmé, že Leu544Ile polymorfismus receptoru pro RH je asociován s koncentrací cholesterolu u chlapců s deficitem RH.

Tento výsledek je konzistentní s dřívějšími zprávami o znatelně vyšších koncentracích cholesterolu u pacientů s familiární cholesterolemií, kteří byli Leu/Ile heterozygoti či Leu/Leu homozygoti. Do budoucna tak zřejmě bude možné předvídat účinek léčby a najít specifickou léčbu a dávku léku „na míru“ i pacientům s deficitem růstového hormonu.

Zdroj: Ihakara K, et al. The Leu544Ile polymorphism of the growth hormone receptor gene affects the serum cholesterol levels during GH treatment in children with GH deficiency. Clin Endocrinol (Oxf) 2007.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Časná léčba RH zabraňuje růstové retardaci při juvenilní artritidě

Pokud je u dětí léčených při juvenilní idiopatické artritidě (JIA) kortikoidy zahájena včas léčba růstovým hormonem (RH), podaří se udržet normální tempo jejich růstu.

Rozštěpové vady patra, vývoj mozku a vzrůst

Děti s izolovaným rozštěpem rtu či patra (isolated clefts of the lip and/or palate – ICLP) jsou menší a zřejmě mají abnormální strukturu mozku. Vyplývá to z výzkumu vědců z univerzity v americké Iowě

Dávkování růstového hormonu u dětí v závislosti na koncentraci IGF

Výsledky výzkumu amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles ukazují, že u dětí s malým vzrůstem může dávkování růstového hormonu (RH) podle koncentrace IGF-1 (insulin-like growth factor 1) přinést lepší účinek než klasické dávkování podle tělesné hmotnosti.Všechny novinky