Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Podávání somatotropinu u HIV-1 pozitivních navrací thymus do hry

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 18.4.2008

Podávání somatotropinu u HIV-1 pozitivních navrací thymus do hry

Lékařský tým univerzitní nemocnice v holandském Utrechtu zveřejnil výsledky své studie, v níž se zkoumaly účinky podávání somatotropinu osobám infikovaným HIV-1. Lékaři navazovali na randomizovanou prospektivní studii kalifornského týmu z Gladstoneova institutu virologie a imunologie.

Somatotropin je důležitým, nicméně přehlíženým regulačním hormonem T-lymfocytů. V pokusech na hlodavcích bylo podáním somatotropinu možno zvrátit involuci thymu, která je jinak závislá pouze na stárnutí organismu.

V první studii bylo zjištěno, že skupina HIV-1 pozitivních pacientů, která dostávala somatotropin, měla signifikantně větší thymy. Brzlíky takto léčených pacientů navíc vykazovaly vyšší aktivitu, což se projevilo například větším počtem volných cirkulujících CD4+ buněk.

Kalifornské studie se účastnilo 22 HIV-1 pozitivních pacientů. Medián věku byl 50,3 roku, medián počtu CD4+ T lymfocytů dosahoval 227 buněk v mikrolitru a délka antiretrovirové terapie se pohybovala okolo 2,7 roku. Virová nálož byla u všech zúčastněných nezachytitelná, kromě dvou pacientů, u kterých bylo detekováno 633 a 272 kopií v mililitru.

Tyto studie poskytují přesvědčivé důkazy o tom, že somatotropin indukuje tvorbu T-lymfocytů de novo, a tudíž může napomoci znovunastolení fyziologického počtu T-lymfocytů u pacientů nakažených HIV-1.

Navíc se tím ukázalo, že u lidí může být involuce thymu farmakologicky zastavena a obrácena. To otevírá dveře případnému výzkumu imunoterapie zaměřené na zlepšení thymopoezy u imunodeficientních pacientů.

(shmt)

Zdroj:
J Clin Invest 2008;118(3):844–847.
J Clin Invest 2008;118(3):1085–1098. Published online 2008 February 21. doi: 10.1172/JCI32830. PMCID: PMC2248326

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

GHRH jako prediktor relapsu u depresivních pacientů?

Skutečnost, že produkce růstového hormonu je asociována s různými chorobami, je dobře známa. V poslední době se ukazuje, že s releasing hormonem růstového hormonu (GHRH) by mohla souviset také deprese.

Odborné aspekty léčby růstovým hormonem

V současné době se do spektra diagnóz, u kterých je indikována terapie somatotropinem, dostávají i ty bez primárního deficitu růstového hormonu.

Vyšší tělesná výška je rizikovým faktorem pro vznik stresových fraktur

Zajímavá studie byla před krátkým časem provedena ve Finsku. Vědci sledovali 179 branců ve věku 18–20 let, středem zájmu byl výskyt pravděpodobných rizikových faktorů pro vznik námahových zlomenin (stress fracture) u těchto mladých mužů. Pozorování probíhalo po dobu 6–12 měsíců.Všechny novinky