Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Podávání růstového hormonu u dětí s GHD zvyšuje hladinu vitaminu D

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 7.9.2015

Podávání růstového hormonu u dětí s GHD zvyšuje hladinu vitaminu D

U dětí s deficiencí růstového hormonu (GHD) byla zjištěna vysoká prevalence hypovitaminózy D. Hladina vitaminu D se významně zvýšila po jednom roce substituční léčby růstovým hormonem (GH).

Korelace mezi hladinou vitaminu D a osou růstový hormon (GH) – inzulinu podobný růstový faktor 1 (IGF1) již byla popsána. Italští autoři se ve své studii publikované v květnu 2014 pokusili zhodnotit, zda léčba růstovým hormonem ovlivňuje u dětí s GHD hladinu vitaminu D.

U 80 sicilských dětí s GHD stanovili hladinu vitaminu D při vstupu do studie a po 12 měsících podávání GH. Průměrný věk dětí byl 10,3 roku, poměr chlapci:dívky činil 58:22 a děti byly rozděleny podle sezóny, kdy proběhlo vyšetření, do skupiny A (červen–září, 41 dětí) a skupiny B (listopad–únor, 39 dětí).

Při vstupu do studie mělo 35 % dětí insuficienci vitaminu D (25–75 nmol/l) a 40 % deficit vitaminu D (< 25 nmol/l), přičemž průměrná hladina vitaminu D byla nižší ve skupině B než ve skupině A (43,2 vs. 77,6 nmol/l, p < 0,001). Byla zjištěna významná pozitivní korelace mezi hladinou vitaminu D s hladinou GH při vstupu do studie. Po 12 měsících podávání GH došlo k významnému vzestupu průměrné hladiny vitaminu D u všech zahrnutých dětí (z 61,2 na 85,9 nmol/l, p = 0,002), ve skupině A (ze 77,6 na 96,1 nmol/l, p < 0,001) i ve skupině B (z 43,2 na 74,9 nmol/l, p < 0,001). Podíl dětí s insuficiencí vitaminu D klesl na 31 % a podíl dětí s deficitem vitaminu D na 19 %, naopak podíl dětí s normální hladinou vitaminu D vzrostl z 25 na 50 % (p = 0,001).

Autoři studie na základě svých výsledků doporučují provádět u dětí s GHD rutinně vyšetření hladiny vitaminu D, a to v době diagnózy i v průběhu sledování.

(zza)

Zdroj: Ciresi A., Cicciò F., Giordano C. High prevalence of hypovitaminosis D in Sicilian children affected by growth hormone deficiency and its improvement after 12 months of replacement treatment. J Endocrinol Invest. 2014 May 1. [Epub ahead of print]; doi: 10.1007/s40618-014-0084-7

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 25x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Genetické faktory ovlivňující dlouhodobý efekt terapie růstovým hormonem u dětí s deficitem růstového hormonu a Turnerovým syndromem – vliv polymorfismu SOCS2

V odpovědi na léčbu růstovým hormonem (RH) existují velké interindividuální rozdíly, které jsou způsobeny genetickými faktory.

Na léčbu růstovým hormonem lépe reagují děti s iniciálně větším množstvím tukové tkáně

Studie u dětí s izolovanou deficiencí růstového hormonu (GHD) ukázala lepší odpověď na léčbu rekombinantním lidským růstovým hormonem (rhGH) u pacientů s nižším vstupním procentem netukové tělesné hmoty a celkové tělesné vody (tedy s větším podílem tukové tkáně).

Efekty dlouhodobé substituční léčby rekombinantním růstovým hormonem u dospělých pacientů s jeho deficitem

Zatímco v krátkodobém horizontu je prospěšnost léčby lidským rekombinantním růstovým hormonem (RRH) u dospělých pacientů s jeho deficitem jednoznačně prokázaná, data popisující jeho účinky při dlouhodobém podávání jsou nedostatečná.Všechny novinky