Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Nedostatek růstového hormonu po traumatech hlavy u dospělých

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 2.12.2009

Nedostatek růstového hormonu po traumatech hlavy u dospělých

Nedostatek růstového hormonu v dospělosti je nejčastěji spojen s hypopituitarismem. Ten může mít celou řadu příčin, jednou z nich jsou i traumata hlavy. Vliv traumat hlavy na hypopituitarismus zkoumali turečtí vědci, kteří svou souhrnnou studii zveřejnili v odborném medicínském časopise Pediatric Endocrinology Reviews.

Nejčastější příčinou traumat hlavy v dospělosti jsou dopravní nehody a sportovní úrazy. U těch se navíc v poslední době číslo zvyšuje, protože dospělá populace stále více sportuje, nicméně pořád zapomíná používat správné ochranné pomůcky. Úrazy hlavy pak mohou být spojeny i s hypofyzární dysfunkcí. Jejich patogeneze může souviset jak s přímým poškozením struktur mozku, tak může k hypopituitarismu dojít i následkem traumatického krvácení, nebo naopak ischemií v důsledku úrazu. V poslední době je pak velmi často zmiňován i vliv autoimunity.

Poúrazový hypopituitarismus, který nedostatek růstového hormonu způsobuje, může být ale zapříčiněn i genetickými faktory. Protektivně naopak působí, pokud je člověk nositelem alely E3 genu pro ApoE. Tato genetická variace totiž snižuje výskyt hypopituitarismu po traumatech hlavy a mozku.

Jak ukazují studie z celého světa, u pacientů, kteří utrpěli malé nebo střední poranění hlavy a mozku, lze čekat, že se u nich hypopituitarismus a s ním spojený nedostatek růstového hormonu nevyvine ihned, ale spíše během několika, i desítek let. Příkladem budiž japonský pacient, u něhož se nedostatek růstového hormonu projevil až po třiceti letech. Pacienti s lehkým poraněním hlavy mají ale na druhou stranu i větší naději na plné uzdravení. Naopak u pacientů, kteří utrpěli vážná traumata hlavy, mohou následky zranění a nedostatek růstového hormonu přetrvávat dlouhodobě.

Lékaři proto doporučují, aby všichni pacienti, kteří mají pozitivní anamnézu kraniocerebrálního poranění, byli pečlivě sledováni a byla jim tak včas zjištěna případná dysfunkce hypofýzy. Včasný nález totiž může velmi pozitivně ovlivnit úspěch substituční terapie.

(kam)

Zdroj: Kelestimur F.: Growth hormone deficiency after traumatic brain injury in adults: when to test and how to treat? Pediatr Endocrinol Rev. 2009 Jun; 6 Suppl 4: 534–9.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Izolovaný deficit růstového hormonu u pacienta s deficitem imunoglobulinového přesmyku

Nedostatek růstového hormonu může být spojen s celou řadou imunologických deficitů.

Neúplný deficit hypotalamických hormonů u hypotalamického hypopituitarismu vzniklého na podkladě staršího traumatu mozku

Poranění hlavy a mozku může kromě akutních život ohrožujících stavů, jako jsou epidurální či subdurální krvácení, vzácně způsobit i hormonální dysbalanci.

Zhodnocení osy GH/IGF-I u dospělých pacientů s celiakií

Italští lékaři z endokrinologické a diabetologické kliniky v Miláně publikovali studii, jejímž cílem bylo zhodnocení osy GH/IGF-I a dalších funkcí hypofýzy u dospělých pacientů s celiakií.Všechny novinky