Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Následná lékařská péče u žen s Turnerovým syndromem

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 15.6.2011

Následná lékařská péče u žen s Turnerovým syndromem

Léčba Turnerova syndromu pomocí růstového hormonu patří ke zlatým standardům indikací růstového hormonu. Dokáže totiž u takto postižených dívek zlepšit jejich zdravotní stav. Důležité je nicméně celoživotní sledování. Zhodnocení tohoto sledování v dospělosti provedli u pacientek s Turnerovým syndromem francouzští lékaři.

Dotazníkové šetření

Do své studie zahrnuli celkem 568 mladých žen s Turnerovým syndromem s průměrným věkem 22,6 ± 2,6 roku (rozmezí bylo od 18,3 do 31,2 roku). Ty byly průměrně šest let po ukončení léčby pomocí růstového hormonu. Všechny pacientky byly dotazovány pomocí dotazníků, kde odpovídaly na otázky týkající se jak jejich zdravotního stavu, konečné výšky v dospělosti a socioekonomického postavení, tak i toho, jak často a ke kterým lékařům chodí na kontrolu a jak tyto kontroly probíhají.

Zanedbané kontroly

Jak se po zhodnocení výsledků ukázalo, lékařská péče u dospělých pacientek s Turnerovým syndromem oproti dětskému věku značně pokulhává. Nejčastěji byly pacientky sledovány u praktických lékařů a svých gynekologů, část pacientek pravidelně navštěvovala i endokrinologa. Co se vyšetření týče, kromě běžných se často u pacientek prováděly audiometrie a také laboratorní vyšetření. Ovšem jen 3,5 % pacientek podstoupilo všechna vyšetření v pravidelných intervalech. Častěji také pravidelné kontroly zanedbávaly pacientky z nižších sociálních vrstev.

Bude následná péče důslednější?

Ze studie vyplynulo, že na rozdíl od velmi intenzivní péče v dětském věku byla následná lékařská péče v dospělosti u pacientek s Turnerovým syndromem hrubě neadekvátní. Jednalo se jak o nepravidelné návštěvy sociálně slabších pacientek, tak i o nevhodný výběr lékaře, který by měl kontroly provádět. Většina pacientek se totiž spoléhala pouze na svého praktického lékaře a zanedbávala kontroly ve specializovaných centrech. Tento stav je třeba změnit a ukázat pacientkám, že je třeba kontroly absolvovat pravidelně.

(kam)

Zdroj: Devernay M. et al.: Determinants of medical care for young women with Turner syndrome, J Clin Endocrinol Metab. 2009 Sep; 94 (9): 3408–13. Epub 2009 May 26.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv léčby růstovým hormonem na množství tělesného tuku

Pacienti s hypopituitarismem a deficitem RH mají odlišnou stavbu těla charakterizovanou zvýšením tukové tkáně ve viscerální oblasti a snížením množství volného tuku a celkové tělesné vody.

Vliv různých forem fyzické zátěže na hladinu růstového hormonu

Růstový hormon je základní regulátor syntézy inzulinu podobného růstového faktoru I a IGF vázajícího proteinu 3 v játrech.

Vliv růstové retardace dětí na adrenální hyperandrogenismus v dospělém věku

Je známo, že intrauterinní růstová retardace, následná nízká porodní hmotnost vztažená ke gestačnímu věku (SGA) a rychlý postnatální růstový catch-up predisponují v dospělosti k výskytu řady chorob.Všechny novinky