Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Na léčbu růstovým hormonem lépe reagují děti s iniciálně větším množstvím tukové tkáně

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 6.7.2015

Na léčbu růstovým hormonem lépe reagují děti s iniciálně větším množstvím tukové tkáně

Studie u dětí s izolovanou deficiencí růstového hormonu (GHD) ukázala lepší odpověď na léčbu rekombinantním lidským růstovým hormonem (rhGH) u pacientů s nižším vstupním procentem netukové tělesné hmoty a celkové tělesné vody (tedy s větším podílem tukové tkáně). Další výzkum může naznačit, jak titrovat dávku rhGH podle těchto vstupních parametrů tělesného složení a zajistit tak lepší odpověď na léčbu.

Cílem tureckých autorů bylo zhodnotit vztah mezi odpovědí na léčbu rhGH a tělesným složením před zahájením léčby u dětí s GHD. Zařazeno bylo 42 pacientů ve věku 5,7–15,5 roku (průměr 10,8 roku). Složení těla bylo zjištěno pomocí bioelektrické impedance. Děti byly léčeny rgGH po dobu 12 měsíců a poté byly rozděleny do skupin s dobrou odpovědí na léčbu (změna tělesné výšky > 0,7 SDS [skóre směrodatné odchylky]) a se špatnou odpovědí na léčbu (změna tělesné výšky < 0,7 SDS).

Dobrou odpověď na léčbu vykázalo 48 % pacientů. U této skupiny byly v porovnání se skupinou se špatnou odpovědí na léčbu rhGH zjištěny vyšší BMI (body mass index, p = 0,02), větší poměr obvodů pas/boky (p = 0,006), nižší procento netukové hmoty (73,4 ± 8,9 %) a celkové tělesné vody (83,1 ± 5,9 %, p < 0,05). Skupiny se mezi sebou nelišily z hlediska ostatních parametrů při vstupu do studie (věk, SDS výšky, SDS hmotnosti, SDS sérové hladiny IGF-1, SDS IGFBP-3, rychlost růstu, růstový hormon po podání klonidinu a L-dopy).

Pro predikci odpovědi na léčbu rhGH u dětí s GHD lze využít parametry složení těla před zahájením léčby. Zda je u pacientů s nižším procentem tělesného tuku vhodné titrovat dávku k vyšším hodnotám, ukáže další výzkum.

(zza)

Zdroj: Esen I., Demirel F., Tepe D., et al. The association between growth response to growth hormone and baseline body composition of children with growth hormone deficiency. Growth Horm IGF Res. 2013 Oct; 23 (5): 196–9; doi: 10.1016/j.ghir.2013.07.001. Epub 2013 Jul 23.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 21x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekty dlouhodobé substituční léčby rekombinantním růstovým hormonem u dospělých pacientů s jeho deficitem

Zatímco v krátkodobém horizontu je prospěšnost léčby lidským rekombinantním růstovým hormonem (RRH) u dospělých pacientů s jeho deficitem jednoznačně prokázaná, data popisující jeho účinky při dlouhodobém podávání jsou nedostatečná.

Kostní minerální denzita po 15 letech léčby růstovým hormonem u dospělých osob

Patnáctileté sledování pacientů s deficiencí růstového hormonu (RH) s počátkem v dospělosti v důsledku hypopituitarismu, kteří užívali substituční léčbu, ukázalo zvýšení celkového množství kostního minerálu (BMC) i kostní minerální denzity (BMD).

Vliv podávání růstového hormonu na mortalitu dospělých pacientů s GHD

Dospělí pacienti s deficitem růstového hormonu (GHD) mají kratší očekávanou délku života. Vliv hormonální substituce na mortalitu těchto pacientů není znám. V Nizozemsku proto proběhla studie, která na celonárodní úrovni zhodnotila vliv podávání růstového hormonu (GH) na mortalitu dospělých pacientů s GHD.Všechny novinky