Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Léčba SGA dětí. Fixní, nebo individuální dávka?

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 11.6.2010

Léčba SGA dětí. Fixní, nebo individuální dávka?

Jednou z indikací k léčbě rekombinantním růstovým hormonem jsou i děti, které se narodily jako malé na svůj gestační věk. Léčebných schémat existuje celá řada, nelze však rozhodnout, které z nich je nejsprávnější. Zda v této indikaci léčit fixní vysokou dávkou růstového hormonu, nebo zda ji individuálně upravovat, zkoumali němečtí vědci, kteří svou studii zveřejnili v odborném evropském medicínském časopise European journal of endocrinology / European Federation of Endocrine Societies.

Jak studie probíhala

Studie německých vědců a lékařů byla designovaná jako randomizovaná, otevřená multicentrická studie. Bylo do ní zahrnuto celkem 179 dětí, které se narodily jako malé na svůj gestační věk. Děti byly náhodně rozděleny do dvou skupin. První skupina byla během celé roční studie léčena fixní dávkou růstového hormonu 0,067 mg na kilogram tělesné váhy a den, druhá pak začínala na dávce 0,035 mg na kilogram a den. Pokud však byla u dětí z druhé skupiny po třech měsících terapie směrodatná odchylka změny tělesné výšky menší než 0,75 (ve vztahu k predikované změně podle Cologne prediction model), byla jim dávka navýšena na 0,067 mg na kilogram a den, tedy na dávku stejnou jako u první skupiny. V opačném případě původní dávka zůstávala. Výsledky byly velmi zajímavé.

Fix, nebo float? Toť otázka!

V druhé skupině si nakonec po tříměsíční léčbě zvýšení dávky vyžádalo 38 z 80 léčených dětí. Rozdíly mezi jednotlivými skupinami byly poměrně zásadní. Děti léčené fixní dávkou sice vyrostly v průměru o jeden centimetr více, nicméně vyžadovaly téměř dvojnásobnou dávku růstového hormonu.

Doporučení německých lékařů je tedy následující: Je vhodné vždy individuálně upravit dávkování s ohledem na konkrétní rychlost růstu dítěte. To s sebou nese několik výhod: jak nižší celkovou dávku růstového hormonu a s tím spojené nižší náklady, tak i menší zátěž pro organismus léčeného dítěte.

(kam)

Zdroj: Jung H. et al.: Growth response to an individualized versus fixed dose GH treatment in short children born small for gestational age: the OPTIMA study. Eur J Endocrinol. 2009 Feb; 160 (2): 149–56. Epub 2008 Nov 27.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv růstového hormonu na inteligenci a vývoj mozku u SGA dětí

Nitroděložní omezení růstu může vést k tomu, že se děti rodí jako SGA neboli malé vzhledem ke svému gestačnímu věku.

Účinek tříleté terapie růstovým hormonem u dospělých pacientů s Cushingovou chorobou

Cushingova choroba je vzácné onemocnění, jehož klinické a laboratorní příznaky jsou podobné jako u deficience růstového hormonu.

Poruchy dýchání ve spánku u dětí s Prader-Williho syndromem během prvních 6 týdnů léčby růstovým hormonem: pilotní studie

Terapie růstovým hormonem u PWS je jednou ze základních indikací použití rekombinantního růstového hormonu.Všechny novinky