Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Léčba růstovým hormonem u Turnerova syndromu

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 11.6.2010

Léčba růstovým hormonem u Turnerova syndromu

Turnerův syndrom je jednou z diagnóz, u kterých se dá s poměrně velkou úspěšností použít léčba rekombinantním růstovým hormonem. Jak se díky terapii RH růst zrychlí u takto postižených děvčat, hodnotili indičtí vědci ve své studii, kterou publikovali v odborném medicínském periodiku Indian pediatrics.

Když chybí chromozom

Turnerův syndrom je vrozené onemocnění, jehož podstatou je absence chromozomu X u dívek. Jejich karyotyp je tedy 45,X0. U novorozenců se vyskytuje s četností 1:2 500–1:3 000 a často s sebou, kromě jiného, nese i poruchu růstu. Ta se ovšem začíná projevovat až kolem třetího až pátého roku života. Průměrná výška ženy s Turnerovým syndromem neléčené pomocí růstového hormonu je 146 cm (obvyklý rozptyl mezi 140 a 158 cm). Indičtí lékaři proto ve své studii zkoumali, jak se zrychlí růst po podání růstového hormonu u děvčat trpících touto genetickou odchylkou.

Jak studie probíhala

Indičtí vědci z Jehangir Hospital v Maharashtře do své studie zahrnuli celkem 16 indických dívek s diagnostikovaným Turnerovým syndromem. Studie byla designována jako prospektivní a otevřená a děvčátka během ní dostávala rekombinantní růstový hormon v dávce 1 IU na kilogram tělesné váhy a týden, což odpovídá asi 0,3 mg. Hodnocena pak byla jak výška před započetím studie a po něm, tak i průměrná rychlost růstu. Výsledky byly velmi slibné.

Co studie přinesla

Průměrná tělesná výška děvčat před zahájením studie byla 117,1 cm, přičemž roční výškový přírůstek činil 3,8 cm za rok a předpokládané dospělá výška byla dle růstových tabulek 140 cm. Na konci studie, která trvala jeden rok, už však byla průměrná výška 123,9 cm, roční přírůstek 6,7 cm a předpokládaná dospělá výška 142,4 cm.

Jak tedy studie indických vědců prokázala, terapie růstovým hormonem může být v léčbě růstové poruchy u pacientek s Turnerovým syndromem velmi přínosná.

(kam)

Zdroj: Khadilkar V. V. et al.: Growth hormone in turner syndrome., Indian Pediatr. 2006 Mar; 43 (3): 236–40.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv růstového hormonu na inteligenci a vývoj mozku u SGA dětí

Nitroděložní omezení růstu může vést k tomu, že se děti rodí jako SGA neboli malé vzhledem ke svému gestačnímu věku.

Účinek tříleté terapie růstovým hormonem u dospělých pacientů s Cushingovou chorobou

Cushingova choroba je vzácné onemocnění, jehož klinické a laboratorní příznaky jsou podobné jako u deficience růstového hormonu.

Poruchy dýchání ve spánku u dětí s Prader-Williho syndromem během prvních 6 týdnů léčby růstovým hormonem: pilotní studie

Terapie růstovým hormonem u PWS je jednou ze základních indikací použití rekombinantního růstového hormonu.Všechny novinky