Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Léčba růstovým hormonem u dětí, které se narodily jako hypotrofické

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 30.1.2010

Léčba růstovým hormonem u dětí, které se narodily jako hypotrofické

Přibližně 10 % dětí, které se narodily jako malé vzhledem ke svému gestačnímu věku neboli SGA (small for gestational age), nevykazuje spontánní růst ve správném růstovém pásmu, a musí být proto léčeno podáváním růstového hormonu. Zkušenosti s tímto postupem popsali argentinští vědci v článku publikovaném v odborném medicínském periodiku Archivos argentinos de pediatría.

Argentinská studie

Vědci a lékaři z argentinských nemocnic Hospital de Niños Dr. R Gutiérrez a Hospital Universitario Austral zkoumali ve své studii účinnost a bezpečnost dvouleté léčby růstovým hormonem u malých dětí do šesti let věku, které se narodily jako hypotrofické (SGA). Do studie bylo zahrnuto celkem 14 pacientů, z toho 11 chlapců, s průměrným věkem 4,2 ± 1,1 roku. Průměrná porodní hmotnost byla 1 872 ± 726 gramů, délka pak 36,2 ± 2,8 cm. Malým pacientům pak byl po dobu dvou let podáván růstový hormon v dávce 1,0 UI na kilogram tělesné hmotnosti a týden. Měřena u nich byla jak růstová rychlost, tak i plazmatické koncentrace IGF-1, jeho vazebného proteinu BP3 a inzulinu samotného. Výsledky byly následující.

Reakce malých dětí na růstový hormon

Po dvouletém podávání růstového hormonu vzrostla průměrná růstová rychlost u dětí z 5,4 ± 1,7 cm za rok na 9,8 ± 1,5 cm za rok během prvního roku léčby. V druhém roce se rychlost o něco snížila, na 7,6 ± 1,5 cm za rok, v porovnání s rychlostí před zahájením léčby byla ale téměř o polovinu vyšší.
Během léčby pak vzrostla i koncentrace IGF-1 a jeho vazebného proteinu BP3. Stejně tak vzrostly i bazální hladiny inzulinu a glukózy v krvi. Jedinou pozorovanou komplikací byla mírná změna citlivosti na inzulin, která se u některých pacientů po léčbě vyskytla.

Co studie přinesla

Jak tedy argentinští vědci potvrdili, dvouletá léčba podávání růstového hormonu vyvolala u původně hypotrofických dětí významné zrychlení růstu. To pak léčeným pacientům umožnilo dosáhnout podobné výšky, jakou mají jejich zdraví vrstevníci. Tato terapie navíc nevykázala žádné závažné nežádoucí účinky, a proto může být v klinické praxi bez obav používána.

(kam)

Zdroj: Bergadá I. et al.: Growth hormone treatment in younger than six years of age short children born small for gestational age, Arch Argent Pediatr. 2009 Oct; 107 (5): 410–6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Růstový hormon získaný genovou expresí v kozím mléku

Dlouhodobá a velká heterogenní exprese rekombinantních proteinů v mléce hospodářských zvířat je velmi náročná co se času, techniky i použitého materiálu týče.

Test produkce IGF-1 jako indikátor hladiny růstového hormonu

Hladina IGF-1 (insulin-like growth factor 1) a hladina růstového hormonu spolu velmi úzce souvisejí.

Dopad deficitu růstového hormonu na funkci thymu u dospělých pacientů

Navzdory s tukem související tukovou involucí thymu je částečná tvorba T-buněk v thymu (thymopoéza) zachována i v dospělosti.Všechny novinky