Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Léčba růstovým hormonem je účinná i u dětí bez deficitu somatotropinu

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 14.2.2009

Léčba růstovým hormonem je účinná i u dětí bez deficitu somatotropinu

Léčba růstovým hormonem může být efektivní nejen u dětí, které trpí deficitem růstového hormonu. Výsledky léčby somatotropinem se dostavily i u dětí, které netrpěly deficiencí růstového hormonu. K tomuto závěru dospěla studie švédských lékařů publikovaná v The Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM).

Ani po dlouhých letech, kdy byly prokazovány úspěchy léčby růstovým hormonem u dětí, které trpěly jeho deficiencí, nebylo stále jasné, jaké jsou účinky léčby na růst dětí malého vzrůstu, které deficitem somatotropinu netrpí.

Podle profesora Albertsson-Wiklanda z pediatrického centra pro výzkum růstu při univerzitě ve švédském Göteborgu zvýšila léčba somatotropinem vzrůst dětí, u kterých nebyla přítomna deficience růstového hormonu, v průměru o 7,6 centimetrů. U některých dětí byl dokonce zaznamenán výškový přírůstek až o 20 centimetrů.

V této studii byla vyhodnocována data o průběhu léčby u 150 dětí menšího vzrůstu po dobu více než dvaceti let. Tyto děti byly náhodně rozděleny do tří skupin. Děti v kontrolní skupině nebyly nijak léčeny. Dětem ve druhé skupině byly podávány nízké dávky somatotropinu a dětem ve třetí skupině vysoké dávky somatotropinu.

Zatímco dosavadní studie se věnovaly účinkům léčby růstovým hormonem u dětí podprůměrného vzrůstu, tato studie může poskytnout přehlednější výsledky, neboť jde o jedinou randomizovanou kontrolovanou studii, která sledovala úspěšnost dvou rozdílných dávkovacích schémat u prepubertálních dětí, kde byl zjišťován i konečný vzrůst.

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují odpověď na léčbu somatotropinem. Patří mezi ně výška při narození a rychlost růstu v průběhu prvních let života. Také bylo zjištěno, že lépe než děti rodičů menšího vzrůstu na léčbu růstovým hormonem odpovídají děti rodičů normálního vzrůstu.

Nyní je ale zapotřebí dalších studií, které by umožnily individualizovat dávku somatotropinu u jednotlivých dětí podle toho, jaká je růstová odpověď jejich organizmu na léčbu.

(hak)

Zdroj: Albertsson-Wikland et al. Dose-Dependent Effect of Growth Hormone on Final Height in Children with Short Stature without Growth Hormone Deficiency. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2008; 93 (11): 4342 DOI: 10.1210/jc.2008-0707.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Používání percentilových grafů v ordinaci dětského lékaře

Diagnóza poruchy růstu je na začátku cesty ke správné léčbě a zlepšení zdravotního stavu i růstu dítěte.

Růstová křivka u dětí s chronickou insuficiencí ledvin před transplantací a po ní a její ovlivnění

U dětí s chronickou nedostatečností ledvin může být vážně narušen jejich tělesný růst.

Účinek růstového hormonu na sportovní výkon

Růstový hormon (RH) je někdy zneužíván k získání vyšší sportovní výkonnosti, ačkoliv znalost bezpečnosti a účinnosti jeho využití v této indikaci není zcela dokonalá.Všechny novinky