Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Jak délka kojení ovlivňuje dětský růst a zdraví

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 12.7.2009

Jak délka kojení ovlivňuje dětský růst a zdraví

Světová zdravotnická organizace obecně doporučuje výlučně kojit dítě do věku šesti měsíců. Také podle mnoha pediatrických organizací představuje půlroční výlučné kojení optimální způsob výživy pro většinu zdravých dětí, v případě potřeby by příkrmy neměly být zaváděny před 17. týdnem a naopak měly být zavedeny do 26. týdne života dítěte. V rozvojových zemích kojení signifikantně snižuje morbiditu i mortalitu na infekční onemocnění.

Cílem studie nedávno zveřejněné v Acta Paediatrica bylo určit vztah mezi kojením a zdravím dětí a jejich růstem v prvních devíti měsících života. Data pro tuto studii byla shromážděna od více než 1 900 dětí v německém Bavorsku.

Metoda

Sběr dat byl zahájen v dubnu roku 2005 a děti zařazené do studie byly vyšetřovány těsně po narození (druhý až šestý den) a dále ve druhém, čtvrtém, šestém a devátém měsíci. Do studie byly zahrnuty pouze zdravé děti s minimální porodní váhou 2,5 kilogramu. Tyto děti byly rozděleny do tří skupin podle délky kojení: skupina A zahrnovala děti, které byly výlučně kojeny po dobu minimálně šesti měsíců, ve skupině B byly děti výlučně kojeny 4 měsíce a dále kojeny (avšak ne výlučně) minimálně ještě další dva měsíce. Skupina C zahrnovala děti nekojené nebo kojené po dobu kratší než čtyři měsíce.

Výsledky

Děti výlučně kojené po dobu minimálně šesti měsíců (skupina A) měly významně snížené riziko gastrointestinální infekce v porovnání s nekojenými dětmi (skupina C). V prvních dnech života vykazovaly děti ze skupiny C nejnižší Z-skóre u poměru váha/délka podle standardů WHO, naopak v šestém a sedmém měsíci měly tyto děti Z-skóre váha/délka nejvyšší ze všech tří skupin.

Závěr

Vliv kojení na růst dětí není podle výsledků studie jednoznačný a autoři jej doporučují dále studovat. Naopak z hlediska zdravotních komplikací se výlučné kojení po dobu minimálně šesti měsíců jeví jako optimální.

(vek)

Zdroj: Rebhan B. et al.: Breastfeeding duration and exclusivity associated with infants’ health and growth: data from a prospective cohort study in Bavaria, Germany., Acta Paediatr 98: 974–80, 2009.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Endokrinní změny v pubertě ovlivňují stavbu dětského těla

Přehled uveřejněný v časopise Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity se zabývá hormonálními změnami v pubertě.

Je nárůst objemu minerálů v kostech u pacientů léčených růstovým hormonem způsoben zvýšením svalové hmoty?

U dospělých pacientů, kteří trpí deficitem růstového hormonu, platí, že jim ubývá nejen svalová hmota, ale mají i snížený obsah kostního minerálu.

Redukce viscerálního tuku v reakci na růstový hormon je zřetelnější u mužů než u žen s deficitem estrogenu

Ženy se závažným deficitem růstového hormonu vykazují oproti mužům sníženou odpověď na substituční léčbu růstovým hormonem.Všechny novinky