Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Hypertenze a ostatní rizikové faktory pro malou hmotnost plodu vzhledem k délce těhotenství

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 16.11.2008

Hypertenze a ostatní rizikové faktory pro malou hmotnost plodu vzhledem k délce těhotenství

U těhotných žen jsou chronická hypertenze, nízký či naopak vyšší věk rodičky a opakované časné spontánní aborty spojeny se zvýšeným rizikem pro SGA (small for gestational age – malá hmotnost plodu vzhledem ke gestačnímu věku). To vyplývá z rozsáhlé dánské studie publikované v srpnu letošního roku, přičemž SGA je zde definována jako porodní hmotnost minimálně o 2 SD (směrodatné odchylky) nižší než průměrná hmotnost pro daný gestační věk.

Již dřívějším výzkumem bylo prokázáno, že donošení plodu s nízkou hmotností zvyšuje riziko matky ke vzniku kardiovaskulárních chorob v pozdějším věku, a rovněž může vést k preeklampsii v dalších těhotenstvích. Z této studie však navíc vyplývá i to, jaké faktory se na vývoji právě SGA mohou podílet. Nejedná se pouze o výše zmíněnou hypertenzi či věk matky, ale rovněž o body mass index (BMI), přítomnost diabetu či o poruchu plodnosti. To vše jsou přidružené faktory vedoucí k porodům dětí s SGA, ať už v termínu, či předčasným, přičemž jako prematurita je brán porod v dřívějším než v 37. týdnu gravidity.

Analýza zahrnovala 81 008 žen a primárně byly vyloučeny ženy s preeklampsií. Z celkového počtu bylo 2,2 % novorozenců spadajících do kritérií SGA a 13 % z nich bylo předčasně narozených. U žen s chronickou hypertenzí pak bylo riziko předčasně narozených dětí s SGA 5,5krát vyšší. Ačkoliv toto riziko bylo statisticky signifikantní, spojitost mezi chronickou hypertenzí a porodem dítěte s SGA v termínu je hraničního významu (zde bylo prokázáno 1,5krát vyšší riziko).

Faktorem spojeným s vyšší incidencí SGA prematurity (ale ne porodu dítěte s SGA v termínu) byl věk rodičky pod 20 let (odds ratio 2,8) nebo nad 36 let (odds ratio 2,0) a anamnéza dvou či více časných spontánních potratů (dvojnásobné odds ratio). Dalšími faktory spojovanými s SGA bylo kouření, podváha či multiparita. Naopak nadváha či obezita a diabetes matky nebyly s žádným subtypem SGA spojeny.

(pes)

Zdroj: Obstetrics and Gynecology 2008(August);112:290–296.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Somatotropin může pomoci snížit emise CO2

Použití somatotropinu se neomezuje pouze na humánní léčebné účely. Zajímavá je studie univerzity v Ithace , která popisuje možnou roli somatotropinu v udržitelném zemědělství zítřka.

Psychoterapie u dětí s malým vzrůstem

Přibližně v období mezi šestým a devátým rokem dítě pochopí, že to, že je jiné, se již nezmění. Statisticky bylo sice ověřeno, že školní prospěch ani přizpůsobení školnímu prostředí nesouvisí významně s tělesnou výškou ani s kostním či růstovým věkem.

Růstový hormon v terapii HIV lipodystrofie

Malé dávky růstového hormonu redukují abdominální depozita tuku, normalizují krevní tlak a hladiny triglyceridů. To bylo nedávno prokázáno u skupiny HIV pozitivních pacientů s lipodystrofií.Všechny novinky