Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Humánní růstový hormon produkovaný v rostlinách vykazuje biologickou aktivitu u krysího modelu

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 24.4.2009

Humánní růstový hormon produkovaný v rostlinách vykazuje biologickou aktivitu u krysího modelu

V březnovém vydání časopisu Biotechnology Progress je popsán vůbec první případ, kdy byla u krysího modelu prokázána účinnost humánního růstového hormonu získaného z transgenních rostlin tabáku.

Protože v léčbě poruch růstu se může uplatnit pouze humánní růstový hormon, existuje po něm přirozeně značná poptávka a neustále se hledají nové cesty, jak produkci růstového hormonu zefektivnit a zlevnit. V počátcích léčby růstovým hormonem byl používán hormon získaný z kadaverózních hypofýz, izolace hormonu byla velmi pracná, získaný hormon měl nízkou účinnost a samozřejmě s sebou nesl značná zdravotní rizika. V polovině osmdesátých let se začalo s výrobou rekombinantního růstového hormonu metodami genového inženýrství a s jeho používáním v humánní medicíně.

Poptávka po lidském růstovém hormonu se však zvyšuje a vzrůstá potřeba jej zpřístupnit širší populaci na celém světě za přijatelnou cenu. V současnosti proto existují snahy produkovat humánní růstový hormon levněji a ve větším množství pomocí transgenních rostlin.

Již delší dobu je známo, že rostliny by mohly fungovat jako účinný systém pro expresi široké škály rekombinantních proteinů různého původu. Jedním z kandidátů pro masovou produkci prostřednictvím transgenních rostlin je také lidský růstový hormon, výtěžek takto vyráběného hormonu se může pohybovat okolo jednoho miligramu proteinu na jeden gram váhy čerstvé biomasy.

Autoři článku publikovaného v časopise Biotechnology Progress používali rostliny tabáku druhu Nicotiana benthamiana, které byly transfekovány virovým expresním vektorem. Biologická aktivita vyprodukovaného lidského růstového hormonu byla prokázána na hypofyzektomovaném krysím modelu. Zvířatům byl subkutánně injikován rostlinami vyprodukovaný lidský růstový hormon v množství 60 μg na dávku po dobu deseti dní. Průměrný váhový přírůstek hypofyzektomovaných krys byl přibližně 17 g na zvíře ve skupině deseti zvířat.

(vek)

Zdroj: Rabindran S. et al: Plant-produced human growth hormone shows biological activity in a rat model. Biotechnol Prog. Publikováno on-line před tiskem v březnu 2009.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Růstová porucha u chlapce s hypotalamickým poškozením po automobilové nehodě

Růstová porucha může vzniknout na genetickém podkladu, ale může také být zapříčiněna například úrazem nebo intrakraniálním krvácením.

Stanovení potřeby substituce u adolescentních pacientů s deficity růstového hormonu pomocí inzulinového tolerančního testu

Opětovné testování sekrece GH u adolescentů s diagnózou jeho deficitu v dětském věku je běžnou praxí.

Porodní hmotnost, postnatální růst a riziko obezity v dospělosti

Epidemiologické studie za posledních více než 15 let ukázaly, že porodní hmotnost, rychlý poporodní "catch-up" růst a dětská obezita zvyšují riziko chorob srdce a diabetu II. typu v dospělosti.Všechny novinky