Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Hladina růstového hormonu se dá ovlivnit podáváním testosteronu

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 16.10.2007

Hladina růstového hormonu se dá ovlivnit podáváním testosteronu

Už delší dobu je známo, že hladina cirkulujícího testosteronu a růstového hormonu u stárnoucích mužů klesá. Z literatury také víme, že krátkodobé podání vysokých dávek testosteronu přechodně zvýšilo sekreci růstového hormonu u starších mužů. Nicméně účinek podávání nízkých dávek v delším časovém horizontu nebyl doposud zaznamenán.

Cílem studie provedené vědci v Marylandu v USA proto bylo zhodnotit vliv dlouhodobého podávání nízkých dávek testosteronu na nokturnální sekreci růstového faktoru, IGF-I a IGFBP-3. Cílovou skupinou byli zdraví starší muži (65–88 let) s normální nebo nízkou hladinou testosteronu a IGF-I. V dvojitě zaslepené, placebem kontrolované randomizované studii byl ozřejměn účinek podávání nízkých dávek testosteronu po 26 týdnů.

Autoři došli k zajímavým zjištěním. Podávání testosteronu zvýšilo koncentraci testosteronu o 33 % a snížilo koncentraci vazebného globulinu (SHBG) o 17 % v porovnání s placebem. Suplementace testosteronu zvýšila nokturnální hladiny růstového hormonu o 60 % a pulsní sekreci o 79 %. Koncentrace IGF-I se zvýšily o 22 %. Bazální sekrece růstového hormonu se zvýšila 1,9x v porovnání s placebem. Naproti tomu hladiny IGFBP-3 se v porovnání s účinkem placeba významně nelišily.

Závěrem studie tedy je, že dlouhodobé podávání nízkých dávek testosteronu zvyšuje spontánní nokturnální sekreci růstového hormonu a ranní koncentrace IGF-I u zdravých postarších mužů.

Zdroj: Muniyappa R, et al. Long-term testosterone supplementation augments overnight growth hormone secretion in healthy older men. Am J Physiol Endocrinol Metab 2007;769-E775.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Časná léčba RH zabraňuje růstové retardaci při juvenilní artritidě

Pokud je u dětí léčených při juvenilní idiopatické artritidě (JIA) kortikoidy zahájena včas léčba růstovým hormonem (RH), podaří se udržet normální tempo jejich růstu.

Rozštěpové vady patra, vývoj mozku a vzrůst

Děti s izolovaným rozštěpem rtu či patra (isolated clefts of the lip and/or palate – ICLP) jsou menší a zřejmě mají abnormální strukturu mozku. Vyplývá to z výzkumu vědců z univerzity v americké Iowě

Dávkování růstového hormonu u dětí v závislosti na koncentraci IGF

Výsledky výzkumu amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles ukazují, že u dětí s malým vzrůstem může dávkování růstového hormonu (RH) podle koncentrace IGF-1 (insulin-like growth factor 1) přinést lepší účinek než klasické dávkování podle tělesné hmotnosti.Všechny novinky