Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

GHRH jako prediktor relapsu u depresivních pacientů?

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 9.4.2008

 GHRH jako prediktor relapsu u depresivních pacientů?

Skutečnost, že produkce růstového hormonu je asociována s různými chorobami, je dobře známa. V poslední době se ukazuje, že s releasing hormonem růstového hormonu (GHRH) by mohla souviset také deprese.

Existuje mnoho studií, jež poukazovaly na vliv osy hypothalamus – hypofýza – hormony kůry nadledvin na depresi. Pro stanovení prognózy u deprese byl proto především dříve hojně využíván dexametazonový test (přesněji dexametazon/kortikotropin releasing hormon test). V literatuře se však také uvádí, že u depresí bývá nedostatečná reaktivita produkce růstového hormonu v reakci na sekreci GHRH. Dále bylo pozorováno, že adolescenti s vyšším rizikem vzniku deprese v důsledku výskytu tohoto onemocnění mezi blízkými příbuznými produkují méně růstového hormonu než jejich vrstevníci.

K vysvětlení a porovnání funkcí osy hypothalamus – hypofýza – růstový hormon a osy hypothalamus – hypofýza – hormony kůry nadledvin byli proto letos v Japonsku prospektivně sledováni pacienti trpící depresí. Výzkum probíhal od okamžiku příjmu nemocného na kliniku do propuštění z hospitalizace.

Osoby, u nichž došlo časně (do šesti měsíců) k relapsu onemocnění, vykazovaly v době propouštění z hospitalizace statisticky významně nižší odpověď na GHRH test než ostatní pacienti s depresí.

K omezením studie jistě patří skutečnost, že se výzkumu účastnilo pouze 33 pacientů, z toho dva byli ještě v průběhu výzkumu ze souboru vyloučeni, protože u nich došlo v průběhu hospitalizace ke změně diagnózy na bipolární afektivní poruchu. Přesto výsledky ukazují na další slibnou možnost monitorování depresivních pacientů. Zároveň tento výzkum znovu poukazuje na komplexní účinky růstového hormonu na celý organismus.

(hul)

Zdroj: Toshimi Owashi, et al. Relationships of DEX/CRH and GHRH test results to the outcome of depression – Preliminary results suggest the GHRH test may predict relapse after discharge. J Psychiatr Res 2008;42:356–364.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Odborné aspekty léčby růstovým hormonem

V současné době se do spektra diagnóz, u kterých je indikována terapie somatotropinem, dostávají i ty bez primárního deficitu růstového hormonu.

Vyšší tělesná výška je rizikovým faktorem pro vznik stresových fraktur

Zajímavá studie byla před krátkým časem provedena ve Finsku. Vědci sledovali 179 branců ve věku 18–20 let, středem zájmu byl výskyt pravděpodobných rizikových faktorů pro vznik námahových zlomenin (stress fracture) u těchto mladých mužů. Pozorování probíhalo po dobu 6–12 měsíců.

Léčba růstovým hormonem

Přiměřený růst je jedním ze základních ukazatelů zdraví dětí. K normálnímu růstu je ve své podstatě zapotřebí neporušená struktura kostní tkáně, dostatečné zásobení okysličenou krví a dostatkem živin, normální chromozomální výbava buněk a správná hormonální regulace.Všechny novinky